Karayolları üzerinde; taşıt, araç ve insanların hal ve durumları olan trafik; ülkemizde içinden çıkılamayacak sorunlar yumağı durumundadır.

TV, gazete ve radyolarda neredeyse birinci haber durumunda olan trafik kazaları, her gün insan ve maddi kayıplara neden olmaktadır. Her kazada yetişmiş insan kaynaklarımızdan bir veya bir kaçının ölümüne sebep olmaktadır. Yok olan aileler. Sakat kalıp verimliliğini kaybeden insanlar, unutulmayan acılar, toplumumuzda ağır çöküntülere neden olmaktadır.

Hemen hemen herkesin az veya çok yaşadığı trafik kazaları cezai yaptırım ve önlemlere rağmen bir türlü azaltılamamaktadır.

Hiç şüphesiz trafik sorunu ve kazaları; insanın yarattığı, “Avustralyalı yerli halk Aborjinlerin kullandığı araç; bumerang” gibi kendisini vurduğu olgudur. Ben trafik kazalarını Sümer Efsanesindeki; ‘Ormanda yaşayan yarı insan, yarı hayvan olan yaratığa’ benzetirim. Her gün kentin insanlarından birini yiyen yaratığa karşı Gılgamış, mücadelesinde aklını ve gücünü kullanır, yaratığı etkisiz hale getirir ve onunla dost olur.

Trafik, hayatımızın bir parçasıdır. Herkes bundan yararlanmaktadır. Sorunun çözümünde aklımızı kullanarak, kurallara uyarak başarılı olabiliriz.

Maddi, insani ve hukuksal boyutları bulunan trafik sorunlarının çözümünde; yolların kapasitesi ve nitelikleri arttırılmalıdır.

Trafikteki araç sayısı hızla artmaktadır. Toplu taşıma araçlarına ağırlık verilmesi, (Metro, Demiryolları, Deniz ulaşımı vb.) trafikteki araç sayısını azaltacaktır. Gidiş-gelişli yolların ve geçitlerin yapılması, trafikte rahatlama sağlayacaktır.

Trafikteki araçların bakımlı ve nitelikli olması, kazaların azalmasında etkili olacaktır.

Araç sürücülerinin eğitimli, ehliyetli ve bilinçli olması, trafik sorunlarının çözümünde ana etkendir

Yayaların kendileriyle ilgili kurallara uyması can kayıplarını azaltacaktır.

Kurallara herkesin uyması sağlanmalı, uymayanlara caydırıcı yaptırımlar uygulanmalıdır.

ınsanımızı küçük yaşlardan başlayarak bilinçlendirmeliyiz.

ılköğretim kurumlarında okutulan trafik dersi yeterince yararlı olmamakta, uygulama eksikliği ile sadece ezberlenen bilgiler olarak kalmaktadır. Trafik dersleri, öğretmenlik ve eğitmenlik yapacak trafik görevlileri tarafından uygulamalı olarak verilirse daha yararlı olacaktır.

Her bayram kazalara kurban giden insan sayılarını, kurban ettiğimiz hayvan sayısına yetiştirmek istemiyorsak, bireyler olarak üzerimize düşen görevleri tam olarak yapmalıyız.

Ülkemizde kazalar geliyorum demektedir. Ve biz bunun içinde yaşıyoruz. Önlemek ve kazadan kurtulmak için gereken refleksi toplum olarak gösteremiyoruz. Herkes şikâyetçi ve muzdarip. Kaderimizi beklermişcesine tepkisiz ve duyarsızız.

Sorunun çözümü için bir lider, bir kahraman bekliyoruz sanki… Oysa güç ve akıl bizde. Sorunu çözebilecek kişi bizleriz. Daha az sorunlu ve kazalı trafikte seyretmek hepimizin hakkı ve en büyük isteği…

Gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkelerin sorunlarını çözme konusunda anlaşırlar. ıngiltere; Pakistan ve Hindistan, Fransa, Cezair, Fas’ın, Japonya, Endonezya’nın, Rusya Filistin’in sorunlarını üstlenir ve çözer.

Türkiye’nin sorunları çok olduğu için çözümü ABD üstlenir. Yunanistan’la (Kıbrıs, adalar, Batı Trakya Kıtasahanlığı), Irak’la, Ermenistan’la olan sorunlar, Türkiye’nin tezleri doğrultusunda çözümlenir.

ABD Başkanı, “Başka sorunları var mı?” Diye sorar. Genel Sekreter, “Bir de çözemedikleri trafik sorunları var diye cevaplar. Başkan danışmanlarıyla konuşur ve hiddetlenerek, “Beni bu soruna bulaştırmayın. Çözemeyeceğim” der. “Niçin?” diye sorulduğunda, “Sorunu çözerken trafik kazasına kurban giderim de ondan” der.

Sorunsuz, kazasız trafikte seyretme ve sağlıklı, uzun yaşama dileklerimle…

ıletişim:

Cep: 0536 980 66 64

E-mail:[email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir