Bu köşeden defalarca yazdım.  “Lütfen çöpe ekmek atmayalım” diye, adeta yalvardım.


Ama nafile, yine çöpe ekmek atıldığını görüyor ve çok üzülüyorum.


 


Kuşkusuz, bizim yazılarımızı sınırlı sayıda insan okuyor. Aslında Ekmekle ilgili ve kıtlık yıllarındaki yaşanmış acıklı olayları bilen biz yaştakilerin sayısı da artık tükenmek üzeredir. Demek ki yeni nesil, kıtlıkla ilgili bazı gerçekleri bilmiyor.


 


Rahmetli babam bize her zaman şu nasihatta bulunurdu. “Ekmek kutsaldır. Ekmeğin kıymetini bilin. Aç adamın ızdırabı çok elimdir. Cenabı Allah (cc) bizi açlıkla terbiye etmesin” derdi. 


Gerçekten biz bu terbiye ile büyüdük. Yerde kazara düşmüş bir ekmek parçası görsek hemen onu kaldırır, öpüp başımıza koyardık. Eğer yerden kaldırdığımız parça temizse üfürür, tozunu aldıktan sonra yerdik. Yok parça çok kirliyse onu da kuşlar, karıncalar yesin diye duvar deliklerine veya dama atardık.


 


Geçenlerde ulusal televizyonların birinde günde ondört milyon ekmeği çöpe attığımız belirtiliyordu.


 


Bu haber karşısında tüylerim diken diken oldu.


 


Demek ki, bu ülkede bazı aymazlar her gün en az yedi milyon lirayı israf edip çöpe atıyorlarmış. Varın senelik olarak zararı siz hesaplayın. Halbuki bu paralarla kurulacak fabrikalarda yüz binlerce işçi çalışabilir.


 


Biz yaştakilerin nüfus cüzdanlarında karne ile ekmek verildiği günlerin mühürleri vardı. Amcam Nuri ağlayarak anlatırdı. Harbi Umumi yıllarında yaşanan kıtlık günlerinde, bir keresinde atının dışkısındaki hazım edilmemiş arpa tanelerini seçip yıkadıktan sonra bir teneke üzerinde kızartıp yemiş..


 


Öte yandan bu gün yeryüzünde iki milyar insan açlık çekiyor. Biraz da onları düşünelim. Kaldı ki, bir dilim ekmek bile bir çok emekçinin bin bir emeği ile meydana geliyor.


Bu nedenle; bu kutsal nimeti israf etmeden tüketelim ve böyle güzel bir ülkede doğduğumuz için de kendimizi şanslı sayıp, Allah’a şükür ve hamd edelim.


Son söz olarak da diyorum ki; kıymetli okuyucularım ve bizi İnternetten takip eden yurdumuzun güzel insanları olan siz; “HANIMEFENDİLER VE BEYEFENDİLER, LÜTFEN ÇÖPE EKMEK ATMAYALIM”


 


Dürüst ve şeffaf bir toplumda, lütufta geride, kahırda önde olan dostlarınızın çok olması dileği ile kalın sağlıcakla…


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir