Petrol’ün her alanda düşmanı çok. Gerek dünya devletlerinin zorbaları, gerek mafia babaları ve gerekse gücü yeten hırsızlar onu elde etmek için her türlü mel’aneti işliyorlar. ABD’nin Irak’ı işgali, mafia organlarının, hırsızların petrol veya doğalgaz boru hatlarını delmeleri, tankerlere el koymaları başka ne türlü izah edilebilir…

Türkiye petrolden fakir bir Ülke olarak biliniyor ama aslında o da bir oyun.. şimdilik Bakü-Ceyhan, Kerkük-Yumurtalık boru hatlarıyla Akdeniz limanlarına ulaşan ham petrolün taşınmasından elde edilen gelirle yetiniyoruz. Ama BOTAş’ın idaresinde olan bu Pipe-Line’lerde geniş coğrafyamızda bir yerlerden delinip çalınıyor veya terörist amaçlarla yakılıyor.

Bu haraketlerden doğan kötü emeller maddi kayıplara sebep olduğu gibi, çevre kirliliğini, toprağın işlenmez hale gelişini ortaya çıkarıyor. Güvensizliği arttırıyor. Yani zarar üstüne zarar…

Geç kalınmakla beraber artık bu konuda rahat edeceğe benziyoruz. BOTAş “Atlı Korumalar” aracılığı ile şu anda Ülkemizde uzunluğu 6 bin kilometreye ulaşan petrol ve doğalgaz borularını koruma altına alacak.

Zamanla daha da artacak bu borular ağı’nın korunması elbette kolay değil. 6 bin kilometrelik boru hatları kimbilir kaç at ve kaç korumacı ile emniyete alınacak.. Bunların hepsi masraf ama çalınanın, götürülenin yanında pek de önemli değil. Ayrıca çalışacaklara geniş bir istihdam alanı.

Atlı korumalar her türlü emniyet ve iletişimle donanmış olacaklar; birbirilerine, şube ve merkezlere bağlı bulunacaklar. Bir yerde zuhur eden tehlike iletişim ağı ile en seri şekilde ilgili yere ulaşacak ve onarım ekibi harakete geçmiş olacaktır.

Biraz geç olsa da BOTAş’ın bu keyfiyeti düşünüp böyle bir teşkilât kurması önümüzdeki yıllarda Ülkemizin her tarafını saracak olan Doğalgaz’ın emniyeti için de yararlı olacaktır. Bilhassa kış mevsimlerinde meydana gelen çatlamalar, patlamalar azalacak, yazdan istifade eden halkımız günlerce soğukta kalmaktan kurtulacaklardır.

Ayrıca milli bir servet olan petrol’ün tankerle çalınıp götürülmesi önlenecek, Bakü’den veya Kerkük’ten borulara boşaltılan petrol yolda bir kazaya uğramadan Akdeniz sahiline salimen gelecek ve bu geliş Ülkemiz için kazancı arttıracaktır.

Yazdıklarımızın yanında bir nokta kadar değeride olsa hayvancılığın taşımacılık yanında bu uygulamadan istifade edeceği unutulmamalıdır.

Petrol ve doğalgaz borularını kontrol edecek, gözetleyecek korumaları taşıyacak atlar (beygirler) bu sektörde de bir gelişme sağlayacak, bunların beslenme ve sağlık sorunları ilgililerine birer gelir kapısı açmış olacaktır.

BOTAş’ın bu girişiminin Milletimiz ve Devletimiz için hayırlı olmasını diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir