23 NISAN 1920… ışgalci güçlere karşı, görevini yerine getirmeyerek, halkın kendisine verdiği gücü kullanamayan ıstanbul’daki Meclise alternatif olarak, halkın özgücüyle kurulmuş olan ve Kurtuluş Savaşının düşünsel temelini oluşturan Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılış tarihi.

Yıllarca demokrasi denemelerinde bulunmuş bir hanedanlık yönetimine karşı, kendi koşulları içerisinde, ihtiyaç duyulan demokratik yapının tesis edildiği 23 Nisan gününü Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, çocuklara bayram günü olarak armağan etmiştir.

Demokratik bir yapının sürdürülebilirliğini sağlamanın en iyi yolunun demokratik düşüncede insanlar yetiştirmek olduğunu çok iyi bilen Atatürk, böyle bir demokrasi gününü çocuklara armağan ederek kendinden sonra gelecek yöneticilere de çok önemli bir mesaj vermiştir aslında.

86 yıldır çeşitli etkinliklerle kutlanan 23 Nisan’a günümüzde farklı bir anlam daha yüklenmiştir: Dünya Kitap ve Telif Hakları Günü.

23 Nisan, UNESCO tarafından 1996 yılından beri, yüzden fazla ülkede milyonlarca insanın katılımıyla Dünya Kitap ve Telif Hakları Günü olarak kutlanmaktadır.

Yayıncılar Birliği tarafından bu günün ülkemizde de “Dünya Kitap Günü” olarak kutlanması önerilmiş, ve ilk “Dünya Kitap ve Telif Hakları Günü” Kültür Bakanlığı Kütüphaneler Genel Müdürlüğü, Türk Kütüphaneciler Derneği gibi kurum ve kuruluşların katkısıyla 2002 yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır.

Biliyoruz ki 23 Nisan’ın temel esprisi egemenliğin millette olduğu vurgusunu yapmak ve demokratik düşünceyi yaygınlaştırmaktır.

Demokratik kültürü geliştirmenin okuyan bireyler yetiştirmekten geçtiği biliniyor. Kitaplar; zaman ve mekânın ötesinde, kültürel farklılıklar ve uygarlıklar arası bir köprü, tüm dünyaya açılan bir pencere, iletişim ve değişimin aracı ve gelişmenin temel kaynağıdır.

Demokrasi kültürünün kazandırılmasının yegâne yolu ise sağlıklı bir okuma alışkanlığına sahip bireyler yetiştirmekten geçmektedir.

Sağlıklı bir okuma kültürünü sahip bireyler daha bir hoşgörülü, farklılıklara daha bir tahammül gücü geliştirmiş ve en önemlisi de sorumluluk duygusuna sahip bireyler olarak gelişmektedirler.

Aslında tam da çocukların bayramını kutlarken onlara aldığımız hediyelere kitabı da katsak, yaptığımız gezilerde onları kütüphanelere, kitapçılara götürsek, 23 Nisanın anlamına daha uygun olur düşüncesindeyim.

Hatta daha da ileri giderek desem ki şanlıurfa’daki sivil toplum örgütleri, belediye, kent konseyi birleşerek onlara gelecek bayramda hediye edeceğimiz: bir şanlıurfa “Ilk Adım çocuk Kütüphanesi”nin kuruluş çalışmalarını başlatsak demokratik iradeye güçlü bir mevzi kazandırmış olacağız diye düşünüyorum.

Çocuklar geleceğimizdir. Demokratik düşüncesi gelişmiş bireylerden mürekkep bir toplumun oluşması dileğiyle.

Tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Çocuk Bayramı kutlu olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir