şanlıurfa trafiği her geçen gün daha fazla kilitleniyor. Yerel yönetim ve iktidar milletvekilleri soruna halen çözüm bulamadılar.Eleştiri alabiliriz korkusuyla toplantılara katılmadıkları, halkı canı gönülden dinlemedikleri; yerel basını da takip etme gereği duymadıkları için bir çok alandaki sorunlarımız her yıl biraz daha artıyor.

şehir içindeki birkaç yerdeki üst geçitler kullanılmıyor. Bir çok şehirde üst geçit yapılmıyor. Üst geçitlerin yerine alt geçitler yapılıyor.Alt geçitler daha sağlıklı ve ekonomik dönüşüme sahip.

şehitlik, SSK, Kapaklı Pasajı, Ziraat Bankası, Vilayet yanı, Ahmet Erseven, Haşimye gibi yerlerde alt geçitler yapılması gerekiyor.Yaya ve araç trafiğinin en çok karmaşa yaşadığı birkaç yeri daha ekleyebilirsiniz.Yer altı geçitleri ile hem yayalar, hem araç sürücüleri rahat ederken üstüne üstlük yerel yönetimin kasasına gelir de girmiş olur.

Yerel yönetimin yapacağı fizibilite çalışmaları ile caddelerin belirli yerlerinden karşıdan karşıya alt geçitler yapılabilir.Yer altı geçitlerinin her iki yanına ise işyerleri yapılması; işyerlerinin satışı veya kiraya verilmesi ile de söz konusu geçitler ya sıfır maliyete veya yerel yönetime çok az bir harcamaya mal olabilir.Yerel yönetimin parasal kaynakları yok ise yap, işlet devret sistemi ile de yer altı geçitleri devreye konulabilir…

Sıklıkla yurt dışına ve başka illere araştırma, inceleme gezisine gönderilenlerin teknolojik gelişimler, yenilikler, projeler yerine neleri incelediklerini hep merak etmişimdir…Almanya’ya yaptığım bir gezide (Kendi olanaklarımla gittim) konuştuğum Almanlar ve Türkler” Türkiye’den devletin veya belediyenin gönderdiği kişiler iş yerlerimizi, çalışma alanlarımızı takım elbiseleriyle gezerler. Anlattıklarımıza sıklıkla kafa sallarlar. Çok güzel, çok iyi derler.Bunlarla ilgili evraklarınız, filmleriniz vardır. Siz onları bize verin. Biz döndüğümüzde okuruz, izleriz.Akşam nerde, nasıl eğlenebiliriz” diyorlar. “Siz Türklerin aklı fikri eğlenmekte.Avrupa’da çalışan işçiler teknolojiyi Türkiye’ye taşımak için gayret sarf etselerdi Türkiye’de de yaşam ve yönetim çok daha ileride olurdu” demelerine hak vermemek elde değil….

Bir yıl, beş yıl, on yıl sonra şanlıurfa trafiği daha da karmaşık hale gelecektir. Çevre yolları veya bazı alanlardaki ufak revizyonlarla trafik sorunu çözümlenmez. Yerel yönetim uzun yıllara hitap edecek projeleri cesaretle devreye koymak zorunda. Alt geçitleri belediye bu yönüyle düşünmek bir an önce devreye koymak için hazırlıklara başlamalıdır.

* * *

Emniyet caddesinde bulunan (Gima civarı) trafik ışıklarının ayarsızlığından da düzeltilmesi gerek.Bir güzergahtaki geçiş süresi 6 saniye, bekleme süresi 60 saniye. Diğer yanda geçiş süresi 10 saniye, bekleme süresi 60 saniye.2 veya 3 araç ancak geçebilmekte.Tekrar 60 saniye bekleme zahmetine katlanmayan sürücüler kırmızı ışık yansa bile geçme telaşına kapılmakta ve diğer güzergahtaki trafiği etkilemekte. şehir içindeki trafik ışıklarının süresinin ayarlanması kurumlar arası iletişimlerle yapılıyor ise yerel yönetim, karayolları, il trafik gibi kurumların zaman dilimlerinde gözlemlerde ve ayarlamalarda bulunmaları sorumluluktur.

şanlıurfa trafiğini rahatlatmak için yerel yönetimin kalıcı önlemler alması takdirlere vesile olacaktır.Alt geçitler ve alt geçitlerdeki işyerleri şanlıurfa trafiğini bir nebze rahatlatırken yerel yönetime de ayrıca gelir sağlayacaktır….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir