Gazetemizin Haber Merkezi Müdürü Sn. Mehmet şansal ile Çardak köşesi yazarı Sn. Sabri Dişlioğlu özelleşme safhasında olan Suma Fabrikası’nın Milli Eğitim teşkilatına devri ile Okul olmasını düşünerek tabir caizse bir kampanya başlattılar. Yayınlarla Sayın Milletvekilimiz Mahmut Kaplan ilgilendi. Ankara’daki temasları sonucunda atıl durumda bulunan Fabrika’nın tadilâtla bir Okul’a dönüşeceğini umuyoruz. Taraflar anlaşmış durumda. ış, bazı bürokratik işlemlerin ikmaline kalmış.

Okul ve derslik ihtiyacı had safhada olan ılimizde bir okulun artması elbette önemli derecede hayırlı bir iştir. Düşünenlere, anlayış gösterenlere, kararı uygulayanlara teşekkür ederiz.

Suma Fabrikası Urfa’da “ölü doğmuş” bir Müessese idi. Adı, halkımız arasında “şarap Fabrikası”na çıkmıştı ve kurulduğu günden itibaren bir “Günah Keçisi” olmuştu.

ınşa halinde iken, Müteahhidi çalışacak işçi bulmakta zorluk çekiyormuş. “Sarayönü” veya “Mezarlıkbaşı”ndaki iş bekleme yerlerinden temin edilip traktör römorkunda inşaat alanına götürülen işçiler Fabrika yoluna dönülünce römorktan patır patır atlayıp kayb’oluyorlarmış. Ekmeğe muhtaç, ağır işlere razı bu insanların burada çalışmak istemeyişlerini cahilliğe yorumlayanlar da var, sağlam inanca bağlayanlar da.. Doğrusunu elbette Allah (c.c.) bilir.

Tekel’in Projesine göre, Suma Fabrikasından Urfa bağlarından devşirilen üzümler ezilecek, bunlar Gaziantep şarap Fabrikasında şişelenecek, etiketlenecek, piyasaya sürülecekti. Bu iş ne kadar yapıldı, bilmiyorum. Ama o yıllardan itibaren bağlarda görülen floksera hastalığından Urfa’da üzüm kalmadığını bilmeyen hemşehrimiz yoktur. Bağlarımıza bir kıran girdi ki, hiçbirşey gibi değil. Hâlâ o kısırlığın cezasını çekiyoruz. Başka yerlerden gelen üzümleri yemenin şanssızlığını yaşıyoruz.

Suma Fabrikasının kapatılmasından başka çare kalmamıştı. Tekel ıdaresi de sonunda bunu yaptı. Bugünkü şartlar içerisinde okul olarak değerlendirilmesi muhakkak ki, en doğru yoldur. ınşallah tez zamanda gerçekleşir. 2007 yılının eğitim faaliyetlerinde devreye girmiş olur.

Sayın Milletvekilimiz Mahmut Kaplan’ın ilgisi umarız bu noktada bitmiş olmaz. Okul olarak faaliyete geçtikten sonra da buranın bilgisayarlarla donatılması, eğitim araç ve gereçlerini zenginleştirilmesi de kendisinden beklenir ve buraya adının verilmesi isabetli olur.

Aslında dert çok. Hem dert yok derken bir Milletvekilimizin veya başka bir yetkilinin o dertle ilgilenmesi işte görüldüğü gibi işi kolaylaştırıyor, olumlu duruma getiriyor. Dileğimiz ele alınan her konu ile ilgilenilmesi, hayırlı neticelere varılması. Yazılanın, söylenenin havada kalmaması.

Bir yerde çözüm bekleyen bir konu varsa onu çözebilecek duyarlı insanlar da olmalıdır. Asıl felâket böyle bir kısırlığın ortaya çıkması. Çok şükür bütün kusurlarımıza rağmen henüz o noktada değiliz. Ayrıca memnuniyetle ifade edelim ki; iyiye, iyiliğe doğru devamlı yol alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir