Kabul etmek lâzım ki, Harran Üniversitesi Türkiye çapında bir Üniversite olmanın sınırlarını zorluyor, dünya çapında bir Üniversite olma yolunda ilerliyor. Sayın Rektör Prof. Dr. Uğur Büyükburç ve ekibi “Bu yola baş koymuşcasına” çalışıyorlar.

Yakın bir gelecekte bütün Fakülteleri ile Osmanbey Kampüsünde toplanacak olan Üniversite; öğrencileri öğretim üyeleri idari personeli, lojmanları, hastanesi (600 yataklı), öğrenci yurtları ile en azından 20 bin kişilik bir site veya “Uydukent” durumuna gelecek. Bu oluşumda bizler Urfalı olarak maalesef bir katkıda bulunduğumuzu iddia edemeyiz. Ne olduysa devletin imkânları ve başta sayın Rektör olmak üzere bu işe gönül vermiş yetkililerin gayretleri ile oldu.

şehir Merkezinden 20 kilometre uzaklıktaki Osmanbey Kampüsüne Üniversitedeki bir kısım açılışlar için şanılurfa’ya gelen 9.Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel’i dinlemeğe giderken bir kere daha görüp kanaat getirdik ki; “Üniversite yolu” bu haliyle vukuatsız devam edemez. Hergün katlanarak gelen artışlar karşısında bu yolun trafiği pes etmeğe mahkûmdur. Viranşehir, Mardin ve Habur’a doğru seyr’eden binlerce ağır tonajlı kamyonların, tır’ların arasında Osmanbey Kampüsüne doğru ilerleyen taksi, dolmuş ve station arabalar ne derecede emniyette olurlar? Hergünün bu sürekli akımı günbegün kopup karışmaz mı? Maazallah bu gibi durumlarda maddi ve manevi faturalar bize çıkarılmaz mı? Bu kadar vebali yüklenebilir miyiz? Gençlerimize, masûm insanlarımıza yazık olmaz mı?

Söylediklerimiz elbette kehanet değil, olması kuvvetle muhtemel trafik olumsuzluklarıdır. Buna meydan vermemek için bu şehrin sahipleri durumunda olanlar, hizmet şerefini üstlenmiş görevliler şimdiden olabilecekleri düşünmeli ve çaresine de görev şuuru ile eğilmelidirler.

Kanaatimize göre Üniversite yolundaki taşımacılığın en kesin ve kestirme çaresi buraya bir “Raylı Sistem”in kurulmasıdır. Önceki Belediye Başkanı Ahmet Bahçivan zamanında “Projesi hazır” deniliyordu ama 10 yılda bu Proje(!) Bir türlü hayata geçirilemedi. Bize artık Projeden ziyade icraata doğru müsbet adımlar gerekiyor. Urfalılar, Urfa’nın sahipleri bu adımları atmalı 20 kilometrelik bir “Raylı Sistemi” hayata geçirme başarısını göstermelidirler.

Bunu başaramazsak veya yapımında gecikirsek çok hatalı bir tavır içinde olacağımızı unutmayalım. Bu ihmal çağdaşlığımızın resmi olur.

Harran Üniversitesinin her yönüyle gelişmesi hepimizin arzusudur. Bu ana kadar ki gelişmelerde hemşehrilerimizin bir katkısı olmamıştır. Boğazımıza yapışıp “ıllâ şunu yapacaksınız!” diyen de çok şükür bulunmamıştır. Fakat bu “Raylı sistem” şimdiye kadar olanlardan farklı. Bu konu Üniversite kadar şehirimizi de ilgilendiriyor. Viranşehir’e doğru yapılmış ve yapılacak iskân bölgelerini kapsıyor. Urfa-Mardin-Habur karayolundaki yoğun trafiği bu bölgede düzene sokuyor. En önemlisi her biri altın değerinden yüce Üniversite öğrencileri ve öğretim üyeleri için emniyetli bir yol aracı faaliyete geçmiş oluyor.

Yarın bütün fakülteleri, hastanesi ve sosyal üniteleri ile Harran Üniversitesini Osmanbey Kampüsünde düşününce ve malûm yolun halide gözümün önüne gelince ürperiyorum.

Büyük işler başaran Belediyemizin, 20 kilometrelik bu “Raylı Sistem” projesine el atması ile daha da büyüyeceğine inanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir