Hemen herkesin ekonomist olduğu  bir ülkede benimde bir katkım olsun istedim. Ekonomi ya da hayat rakamlarla ne kadar anlatılabilir bilmem ama çok şey ifade ettiği kesin. Bu sebeple bizler için önem arz eden rakamların neler ifade ettiğini bir borç bildim.
800 gün: SSK kavşağının yapım süresidir. Daha doğrusu gerçek adıdır. Malum birçok şehirde 30 gün, 28 gün kavşağı falan var ya bizde de olsun dedim. Dar dünya bir kavşağımız olacak bizde bununla hava atmayacağız.
3,22 YTL: Dünyanın en pahalı benzininin Litre fiyatı. (98 oktan kurşunsuz benzinin Ankara fiyatıdır.)
74029: Geçen yıl şanlıurfa da doğan çocuk sayısı. Diğer bir ifadeyle üretkenliğimizin ve boş zamanımızın rakamsal ifadesidir.
30000: Yapımının tamamlanacağı tarih ve tam kapasite ile kullanılacağı maç sayısı belli olmayan Stadyumun kapasitesi.
30 Dakika: Balıklıgöl’den Yenişehir’e halk otobüsüyle ortalama gidiş süresi.
210000 Dönüm: Bölgemizde bulunan mayınlı arazinin toplamı. Bu alana pamuk ekilse yaklaşık 100 bin ton pamuk elde edilir bunların maddi getirilerini ya da daha doğrusu kayıplarını da siz düşünün.
 Türkiye istatistik kurumunun geçtiğimiz yıllara ait çarpıcı bir istatistiği var bu rakamlarda dile geldiğinde hayatı ne kadar benimsediğimiz ve neden geri kaldığımız sorusu büyük ölçüde aydınlanıyor.
 16 YTL: Aylık fert başına yaptığımız Alkollü içecek, sigara ve tütün masrafı. Bu rakamı 72 milyonla ve 12 ayla çarptığımızda dehşet veren rakamlar ortaya çıkıyor. Bu değeri yazmadım zaten yeterince rakam var.
 9 YTL: Aylık fert başına yaptığımız sağlık harcaması.
 9 YTL: Aylık fert başına kültür ve eğlenceye harcadığımız para.
 8 YTL: Aylık fert başına eğitim hizmetlerine harcadığımız para.
 Bu rakamlar eğitime ve sağlığa verdiğimiz önemin en açık ve net göstergesidir. Zararlı alışkanlıklara bol miktarda harcama yapan bizler yarınımızı hiç düşünmüyoruz ve oturmuş devleti, sistemi eleştiriyoruz.
 Ekonomist değilim, borsanın yükselmesi ya da düşmesi beni bağlamaz fakat eğitime, sağlığa önem vermeyen bizlerin aydınlık gelecek beklentisinin bu şartlarda hayal olduğu gerçeği beni bağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir