Pınarbaşı konağı hicri 1321 yılında yapılmış olup Osmanlılar döneminde kullanılmıştır.şanlıurfa’daki bu tarihi konak şark odaları,küllük,soluk taşı,kapı kolları,tarihi çeşmeleri,taban süslemeleri,kuş takaları,zerzembe,kemerler ve tamamı şanlıurfa nahit taşından oluşan bu konak Urfa tarihi evlerinin en önemli örneklerinden biridir.

Pınarbaşı konağı şanlıurfa aileleri tarafından kullanmış ancak son yıllarda kaderine terkedilmiş.M. Bakır Pınarbaşı tarafından restore edilerek günümüz şartlarının eksiği olan konuk evi işletmeciliğinde kullanılmak üzere tarihi bir mekanı şanlıurfa’ya tekrar kazandırılmıştır.

Pınarbaşı konağı son restore çalışması Mehmet ınal tarafından yapılıp Pınarbaşı konağı “Mehmet ınal organizasyonu” olarak şanlıurfa turizmine hizmet vermeye başlamıştır.

şanlıurfa’nın unutulmaya yüz tutmuş geleneksel ve mahalli yemekleri Pınarbaşı konağında misafirlerinin damak zevkine sunulmaktadır.

Mahalli sıra geceleri, özel gün ve gecelerde istenilen her türlü yemek siparişine cevap verebilen mutfağı ve profesyonel personeliyle hizmet vermekte.

* * *

Pınarbaşı aynı anda 300 kişiye serviste bulunabiliyor. Konukevinde 14 çeşit ikramı ve sıra gecesi müziğini 20 YTL gibi bir meblağla yaşarken , isteseniz şark odalarında da gecenizi geçirebilirsiniz..20 yatak kapasiteli konakta tek kişi 30- iki kişi 50, üç kişi 75 YTL (Sabah kahvaltısı dahil) konaklarken mini havuzun yanı başındaki turunç ve kebbat kokusu; konakta beslenen güvercinlerin sesi size günaydın der…

Mehmet ınal’ın sorumlu olduğu,yanı başında otoparkı da bulunan Pınarbaşı Konağı ile 0532-503-40-61, 0414-215-73-33, 0414-215-39-19 nolu telefonlarla, ayrıca 0414-215-39-18 Fax ile iletişim sağlayabilirsiniz.

Pınarbaşı Konağı Ulu camii yanında olduğu için Ulu Camii’nin de tarihini de paylaşmakta yarar var. Ulu camii,1170-1175 yılları arasında yapılmış olup daha önce kilise olarak kullanılmıştır. Ulu Camii içinde bulunan kuyu ile ilgili rivayetleri de konak sorumlularından edinebilirsiniz. Bu kuyuda ki su halen kutsal kabul edilmekte ve hastalıkları iyileştirdiğine inanılmaktadır…

Nisan ayından itibaren yurtiçi turizmde hareketlilik başladığından özellikle il dışından şanlıurfa’ya gelenlerin önceden her hangi bir konukevi ile önceden rezervasyon yaptırmasında yarar vardır.Bazı haftalarda, günlerde konukevlerinin, otellerin tamamı yüzde yüzlük doluluk yaşayabilmektedir.

Pınarbaşı Konağına ait otopark konağın bitişiğinde olup, müşterilerine ayrı bir hizmet ve kolaylık sağlamakta.

Pınarbaşı Konağı ve diğer şanlıurfa evlerinin her bölümü, her taşı şanlıurfa iklim şartları,ihtiyaçlar,geçmiş yüzyıllardaki aile ve komşuluk bağları,muhasaralar göz önünde inşa edilmiştir.

Pınarbaşı veya her hangi bir konuk evinde geçmiş yaşam ve tarihin gizemlerine kendinizi bırakın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir