2006 yılı “ÖSS” ve geçenlerde sonuçları açıklanan “OKS” sonuçları Doğu ve Güneydoğu’daki eğitim açmazını,Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların, özel okulların ve  dershanelerin başarısızlığını bir kez daha  gösterdi.
1970li yıllardan itibaren Türkiye’yi sarmalamaya başlayan dershanecilik devlet okullarındaki eğitimi, öğretimi olumsuz etkilemeye başladı.Siyasi emeller ön planda tutularak, yap boz tahtasına döndürülen eğitim sistemimiz öğrencilerin, öğrenci velilerinin umutlarını, geleceklerini de yok etmeye başladı.Maddi durumu iyi olanlar çocuklarını özel okullara göndermeye başlasa da dershaneler  her iki kesimi de kendisine mahkumlaştırdı.Hiçbir iktidar devleşen, milyar dolarlık sermayelere ulaşan dershanelerin üstüne gidemedi…
Binlerce, on binlerce öğrenci ve ailesinin üniversite hayali  bir başka yaza kaldı.
Maddi durumu iyi olanlar “Üzülme bir daha ki yıl daha iyi bir dershaneye göndeririz” dese de, maddi durumu iyi olmayanlar ne yapacak?
Yarış atına döndürdüğümüz gençlerin psikolojisi ne olacak?
ıyi dershane hangisi?
şanlıurfa’da 10dan fazla dershane ve  etüt merkezi mevcut.Yüzlerce öğretmen ayrıca evlerde özel dersler veriyor.Devlet okullarında verilemeyeni vermeye çalışanların “OKS “ ve “ÖSS” başarısı ve Türkiye sıralaması ortada.Bir kaç güne kadar yerel televizyonlarda ve yerel basında arzı endam eyleyecek yöneticiler “Türkiye ….sı “ veya “ şanlıurfa ….si “ bizden çıktı derken; başarısız öğrencilerin sayısını söylemeyecekler.2007için daha fazla umuduyla oynamanın ince hesapları yapılacak….
                                                             
Hizmet gazetesi köşe yazarı sayın Sabri Dişlioğlu Beylerin geçenlerde gündeme taşıdığı “Daha ilk sınıftan başarılı özel okul öğrencilerini dershane bünyesine alıp vitrin yapacaksın, sonra ‘ıl birincisi benden çıktı’ diye reklâm yaygarası koparacaksın.Her yıl bunu tekrar edip, malı götüreceksin.Birinciler senden, anladık. Peki ya başarısız olanlar!..Bir yerde birinci varsa sonuncu da var demektir.Kaç sonuncunuz var?Kayıtlı öğrencilerin ortalama puanı kaç? ‘Dürüst ve şeffafız’ diyorsanız, “T.C. Eğitim kurumu” adı altında ders veren dershanelerseniz?Kamuoyuna da ders verin…Yalnız süslü vitrini değil, mağazanın tamamını gösterime açın.Bizi yormadan puan ortalamalarını açıklayın lütfen. Aldığımız bilgi doğruysa şanlıurfa OKSde 71. sırada… Bence Eğitim camiasının ve dershanelerin asıl başarısı bu sıralamada saklı” yönündeki  görüşlerine sonuna kadar katılıyorum. “Kamuoyuna süslü vitrini değil mağazanın tamamını göstermek gerek”
                                                            *
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik beylerin oğlu da ÖSS barajını aşamamış.Bakan oğludur özel üniversitelerden  veya yurt dışındaki üniversitelerden birine devam ederken,yüzde sekseni kıt kanaat geçinen yurdum insanı ne yapacak?
3 yıl sonra OKS iptal edileceğini söyleyen  sayın Hüseyin Çelik Beylerin ve AKP iktidarının gerçekçiliğini göreceğiz….Gerçek mi?  2007 seçimleri için şimdiden oy avcılığı mı?
Türkiye’de dershanecilik sistemi kaldırılmalı.
Dershanelerin  ve okul yöneticilerinin “Türkiye’de …sıradayız ve Türkiye genelinde ……olduk …..” deme yürekliliğini göstermeleri gerek…
Mili Eğitim  Müdürlüğünün,velilerin,öğretmenlerin, STK ve milletvekillerimizin iktidar hükümetini her yıl umutsuzlukların artmasına neden olan açmazları çözmek için gerekli önlemleri almaya, dershanecilik sisteminin kaldırılması yönünde  çaba harcaması gerek…
Eğitimde ve yaşamak zorunda kaldığımız oluşumlarda birilerinin vitrinleri süslemesini alkışlarken, mezbelelik olmayı umursamadık.Tümümüz suçluyuz, çünkü Türkiye’nin gerçeklerini görme, düzeltme  yerine kum içine gömmeye çaba harcadığımız başlarımızla  burnumuzu görmeye çaba harcadık…
ÖSS umutları  bir daha ki yıla kalırken; milyar dolarlık sektör yine reklamını yapacak…
Dershaneler ….bizden çıktı derken, başarısızı öğrencilerinin  psikolojileri ile ilgilenecekler mi?
2007 için “öğrencimizsiniz yüzde ….indirimle tekrar devam hakkınız var ” diyebilecekler mi?
ÖSS deki durumumuzdan  dolayı Milli Eğitim Müdürlüğünü ve dershanelerimizi kutlarız…
ÖSS de kaçıncı olduk?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir