ılimizde kutlanan turizm haftası etkinlikleri arasında ünü evrensel boyutta olan musiki üstadlarını dinleme şansımız da oldu.

13 Nisan 2007 günü ilimiz belediyesine ait şair Nabi Kültür merkezinde yöresel müziğimizle ilgili bir söyleşi dinledik. Aynı zamanda söyleşinin içini örnek eser ve nağmelerle dolduran, ilimizin yetiştirdiği değerli insan musiki doktoru sayın Mehmet Özbek, derin müzik bilgisiyle musiki kültürümüzü binlerce yıllık kentimizin tarihi penceresinden dinleyicilerine seyir ettirdi.

O ne güzel türkçe ve ona güzel öz bilgilerdi. Ben şahsen hayran oldum. Kendisini yürekten kutluyorum.

O gece değerli üstad Kerküklü Abdurrahman Kızılay’ı ve Halil Sezgin ustamızı dinleme şansımız oldu.

Ertesi gün yani 14 Nisan günü saat 20.30’da Dsı Konferans salonunda icra edilen konser ise tek kelime ile muhteşem idi.

Salon tıklım, tıklım doluydu. Dinleyicilerin büyük bir bölümü ayakta kaldılar, ama hallerinden de şikayetçi değildiler. Zira konser herkesi adeta büyülemişti.

Bütün samimiyetimle söylüyorum konserin güzelliğini anlatmaya kelime bulamıyorum. ılimizin yetiştirdiği değerli bestekar Abdullah Balak ile yan yana oturuyorduk. ıkimizde ruhumuzun gıdası olan müziğimizi usta ellerden ve usta dillerden dinlemenin büyük keyfini ve mutluluğunu yaşadık.

Sayın Özbek’ten ve sayın Abdurrahman Kızılay’dan dinlediğimiz gazel ve yanık hoyratlar, bizleri hem mutlu kılarken, hem de biraz hüzünlendirdi. Ben şahsen Kerkük türkü ve hoyratlarını dinlerken göz yaşlarımı tutamadım.

Bu güzelliklerin sık, sık daha büyük salonlarda icra edilmesi gerektiğine inananlardanım.

Çocukluk ve gençlik yıllarımızda çok sık sık olarak dinlediğimiz Harput, Urfa ve Kerkük hoyratlarını o gece ustalarından tekrar dinlemenin kıvancıyla bu iki geceyi, tertip edenleri ve emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum.

Ayrıca, çalışkan Kültür ve Turizm Müdürümüz sayın Selami Yıldız’ın şahsında tüm personeline teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Dürüst ve şeffaf bir toplumda; lütufta geride, kahırda önde olan dostlarınızın çok olması dileğiyle kalın sağlıcakla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir