2001 yılında Zeki Alasya, Metin Akpınar ve Gülben Ergen’inin oynayacağı söylenerek ilan ve daha sonra iptal edilen filmin çekimleri nihayet temmuz ayında memleketimizde başlayacakmış. Tabii bir farkla Zeki Alasya yok Levent Kırca var.

Filmin konusu günümüzü kapsamadığı için Urfa adına bir şey çıkarmak zor olacak. Fakat bu film Urfa’yı gündeme taşır. Üstelik başrol oyuncusunun da Urfa’ dan seçilecek bir çocuk olacağını düşünürsek, sesimizden sonra oyunculuk kariyerimizin de olduğunu ispat etmiş oluruz.

Vizontele Filmi Van’ın Gevaş ilçesini, Asmalı Konak dizisi Kapadokya’yı tanıtmıştır. Bu filmde bizim için iyi bir şanstır. Bu durumda özellikle belediyeye çok iş düşüyor.

Çekimler sırasında ekiplere her türlü olanak sağlanmalı ve sürekli ulusal basına haber olacak etkinlikler yapmalı. Sanatçılar buradan çok güzel anılarla dönmeli. En önemlisi bu filmin galası mutlak ve mutlak şanlıurfa da yapılmalı. Son derece profesyonel ve güzel bir gala tertip edilmeli.

şüphesiz filmin yapımcısının bu konuda bir planı vardır fakat biz onu da ikna edip gereken tanıtımı yapmak adına bu fırsatı değerlendirmeliyiz.

Başka memlekette film yapılsın diye halk kendi arasında para topluyor. Biz yine şanlıyız kısmet ayağımıza geliyor. Bu durumdan yararlanmalı ve filmin şehrimize sadece tanıtım ya da maddi getirileri dışında kültürel anlamda da katacaklarını da hesaba katmalı.

Gerçi sinema bizlerin çok yabancı olmadığı bir sanat dalı fakat yıllardır uzak kaldığımızda bir gerçek. Züğürt Ağa, Eşkıya gibi filmlerle epey tecrübe kazandık ama yeni bir filme ihtiyacımız vardı.

Sanayileşmeden, tarımdan beklentimizi yüksek seviyelere çıkarmayı bir türlü beceremiyoruz bari turizmde olsun, sanatsal etkinlikler de olsun biraz açığı kapatalım.

Film 6 ocak 2007 de gösterime girecekmiş demek ki Türkiye yeni yılın ilk günlerinde Urfa’yı epeyce konuşacak. Bu süreci takiben gelecek ayların bahar olduğu ve Urfa’nın en güzel zamanı olduğu düşünülürse fırsatın büyüklüğü ve yararı daha iyi anlaşılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir