ılki geçen yıl kutlanan Liselilerin 2. yıl Buluşması bu sene 26 Mayıs Cumartesi günü geçen yılki gibi aynı yerde yapıldı. Hayli güzel ve samimi bir hava içinde kutlanan gecede Liseliler eski dost ve öğretmenleriyle buluşarak mutlu bir gece yaşadılar.
1947 yılında açılmış bulunan Urfa Lisesi 61. kuruluş yılını idrak etmiş bulunuyor.
Urfa’da hiçbirşey  kolay kazanılmadığı gibi Lisemiz de  kolay açılmamış. Urfa il olalı çeyrek yüzyıl geçmiş, bir o kadar Cumhuriyet Bayramları kutlamış ama o yıllara kadar Urfa ve ilçelerine, öğrencilere imkân verecek bir Lise açılmamış.
Nihayet 1947 yılında dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in Urfa’ya gelişi ile gençler hareketlenmiş, çeşitli pankart ve sloganlarla meydana çıkmışlar, “Sayın Bakanımız Lise isteriz” diyerek seslerini en etkili şekilde duyurabilmişlerdir.
O yıllarda ben henüz ilkokul birinci sınıfa başlamış idim. Biz ve bizden sonrakiler Liseyi önümüzde hazır bulduk. Yalnız Urfa Merkezdekiler değil, ilçelerimizden de  okumak isteyen gençlerimiz Urfa Lisesi’nden çok yararlanmışlardır. Bir il lisesinden ziyade  Lisemiz uzun yıllar bir Bölge Lisesi olarak hizmet vermiştir. Günün gençlerine minnettarlığımız sonsuzdur.
O gençlerin isimleri halkın nazarında unutulmazlar arasına girmiştir.  Hatırladığım kadarıyla Mustafa Dişli, Yılmaz Kyral, Tekin Kayral, Naci ipek ve gurup olarak “Halkevi gençleri” bunlar arasındadır.
Urfa’da Lise açılmasaydı, bir çoğumuzun başka illere gidip okumaları kabil değildi. Bu bakımdan Lisenin açılması Urfa gençlerinin de önünün açılması demekti. Zaten bu tarihten sonra okuyanlarımızın sayısı artabilmiştir.
Zamanında çok kıymetli olan bu durumun aşılması Urfa’nın gelişmesinde rol oynamıştır. Başlangıçta yabancı il ve ilçelerimizden olan hocalarımızın yerine, yeni yetişen gençlerimiz bayrağı devralmış, öğretmen olmuşlar ve her meslekten yetişerek Urfa’ya hizmet vermişlerdir. Bu durumu  1. ve 2. Liseliler buluşmasında gözlemleyip gurur duyduk.
ıcra Komitesi’nin duyurusuna göre 3. Buluşma 24 Mayıs 2008’de. 
Haydi can sağlığı ile hep birlikte o gün buluşmaya koşalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir