Uykudan değişik bir sıcaklık ve havada bir kızıllıkla uyanıyorsunuz içinizi bir korku kaplıyor.

Yangın çok korkutucu afetlerden birisi. Etrafınızı saran sıcaklık, alevler ve havayı kaplayan yoğun duman. Birebir içinde olamazsanız da çok korkuyorsunuz. Canlı iken yanmak veya dumandan dolayı nefes alamayıp boğulmak. Kızıllığa ve dumana pencerenin gerisinden bile bakmak zor. Bir de yangının içinde olduğum aklıma geldiğinde boğazım düğümleniyor.

Geçen gece ıpekyolda elyaf yüklü bir kamyonun için için yanışına şahit oldum. Gözünüzün önünde bir insanın ekmek teknesi ve başka birinin malının yanışını görüyorsunuz. Çaresizce bakan kamyon sahibinin duruşu. Hayat aslında hep böyle.

Sahip olduğunuz maddiyat, çevrenizde değer verdiğiniz insanlar hiçbirinin hep yanınızda olma garantisi yok. Bir anda hepsi yok olabiliyor.

Her kötü deneyim insanı düşünmeye iter. Değer verdiğimiz, uğruna çaba harcadığımız, koruduğumuz her türlü maddi varlık herhangi bir afetle yok olabiliyor. Sebep siz oluyorsunuz, bir başkası ve doğal olarak. Yangında, depremde, sel baskınında kurtarmak istediklerinizi bir düşünün. Ne kadar az iseler o kadar mutlu olursunuz. Geride her bıraktığınız sizi üzer.

Yangın anında itfaiye araçlarının çıkardığı ses içinizde güven duygusu oluşturuyor. Araçlardan inen her itfaiye eri sizin için bir kurtarıcı oluyor. Daha önce hiç tanımadığınız muhtemelen sonradan da karşılamayacağınız o insanlar. Canla başla yangını söndürme çabasına giriyorlar. Sizin için hayatlarını tehlikeye atıyorlar.

Hiçbir korkaklık, çekingenlik göstermeden alevlerle savaşıyorlar. Hepsi birer isimsiz kahraman. Hiç tanımadığı insanlar için ateşin içine dalmak. Bir can kurtarmak için çaba sarf etmek. Bunlar oldukça büyük meziyetler. Hepsinden Allah (c.c.) Teâla razı olsun.

ıtfaiye erlerimiz gibi polislerimiz de yanan kamyonun çevresindedir. Biz bu insanlara canımızı, ırzımızı, malımızı emanet ediyoruz. Onlarda ellerinden geleni en iyi şekilde yapıyorlar. Bazen kendi canlarının pahasına olsa dahi. Düşününce haklarını ödeyemeyiz gibi geliyor. Hepsinin bir ailesi, anası-babası, kardeşleri var. Ama bizleri korumak, huzur içinde yaşamamızı sağlamak için çalışıyorlar.

Onlar hayatımızın gizli birer koruyucusu. Maddi olarak onları hiçbir sıkıntı içinde bırakmamamız lazım. Elimizden geldiğince görevlerinde yardımcı olmalıyız. Onlar bizim için çalışırken zorluk çıkarmamız çok düşüncesizce.

Kendi hayatlarını sizin için tehlikeye atabilen bu kahramanları unutmamalıyız. Onlar sayesinde güvendeyiz. Görevlerini her zaman en iyi şekilde kayıpsız olarak yerine getirebilsinler. Hepsine en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Rabbim onları korusun.

Dualarımızda bu isimsiz kahramanları unutmamak dileğiyle..

Haftanın Sözü: Kendinizden en iyiyi verirseniz, diğer insanlardan da en iyiyi alırsınız.

                                                                 Horvey Firestone

Haftanın Kitabı: Küçük Ağacın Eğitimi

                              Forrest Carter.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.