Çevrenizde çocuk var ise onları oyun oynarken izleyin. Hayallerine asla sınır koymazlar ve oyunların da bir hayal dünyasında yaşarlar.

Topuyla oynayan bir erkek çocuğu sanki bir futbol maçındaymış gibidir. Karşısında başka oyuncular varmış gibi hamleler yapar, paslaşır. Kendini kuaför gibi düşünen kız çocuğu aynen öyle davranır. Bebeğinin saçını yaparken ona fikir verir, karşılığında yorum yapar. Bunların hepsi onların hayal dünyalarının birer ürünüdür.

Hayal kurmak yetişkinler içinde oldukça faydalıdır. Aristoteles “Ruh zihinsel bir fotoğraf olmadan asla düşünemez” demiştir. Hayal dünyası olan insanlar başarılı olabilirler.

Zihninizde kendinizi nerede canlandırıyorsanız eninde sonunda oraya ulaşacaksınızdır. ınsanlar hayalleri ölçüsünde var olurlar. Çalışma hayatınız da üst mevkileri de olduğunuzu düşünüyorsanız istediğiniz yere ulaşabilmek için daha çok çalışır, emek verirsiniz. Böylece verimliliğiniz artar ve daha faydalı olursunuz.

şu anda hayatımız da var olan ve yaşamımızı kolaylaştıran her türlü alet eskiden birer hayalden ibaretti. ılk üretilen bilgisayarın belleği koca bir oda büyüklüğündeymiş. Zaman içinde hayal ve çalışma birleştirerek bu güne ulaşmıştır. Artık dizüstünde kullanılabilecek kadar küçük, çantada taşınabilecek kadar hafiflemiştir. Ancak zihnimizde canlandırarak bir sonra ki basamağa ulaşabilirsiniz.

Çocuğunuzun performansını da bu şekilde arttırabilirsiniz. Sınıf içinde arkadaşlarının ve öğretmenin önünde bildiklerini söylememe gibi bir problem varsa ona bu şekilde yardımcı olabilirsiniz. Gözlerini kapatıp rahatlamasını ve sınıfta olduğunu düşünmesini sağlayın. Ezberlediği şiiri hatasız okuduğunu ve öğretmeni ile arkadaşlarının onu alkışladığını zihninde canlandırmasını sağlayın. Bu terapiler onun daha başarılı olmasına yardımcı olacaktır, deneyin.

Hayal çıtanız ne kadar yüksek olursa ona ulaşmak için daha çok çalışırsınız. Üretici iseniz ve sadece kendi şehriniz için üretim yapıyorsanız hep küçük bir işletmeye sahip olursunuz. Ama hedefiniz de dışarıya açılmak var ise ona göre çalışır ve çaba harcarsınız. Hedefiniz zihniniz de canlanabilmeli. şirketinizi zihninizde bir yerlere ulaştırmazsanız, daha verimli çalışır ve oraya yetişmeniz muhakkak ki daha kolay olur.

Hayalleriniz de hep daha mutlu, başarılı ve istediklerini elde etmiş olmanız dileğiyle.

Haftanın kitabı: Bir Fiil Yaratmak

                                                   Ümit şimşek

Haftanın sözü: Eğer hayal edebildiğin bir şeyse yapabilirsin

                                                                                   Walt Disney

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.