Tuvaletler, “Uluslararası Kongreleri” yapılacak kadar önemli bir mesele. Gelişmiş ve gelişmekte olan Ülkelerin ve bu ülkelerin gözde şehirlerinin başlıca uygarlık ölçüsü…

Birçok şehirde sık sık gündeme gelen bu mesele birkaç gün önce ızmir’de enteresan bir basın toplantısında da konuşuldu. “Kemeraltı Çarşısı” esnafının gündemindeydi.

Adı geçen tarihi çarşının günde ortalama 750 bin girip çıkanı varmış. Bu Çarşıda mevcut bulunan 10 ayrı yerdeki umumi tuvaletler ihtiyaca kâfi gelmiyormuş. Çarşının gözden uzak yerleri açık tuvaletler(!) haline getiriliyormuş…

Biraraya konulan seyyar klozetler üzerine oturup basın toplantısı yapan Kemeraltı Çarşısı esnafı; “Klozetler üzerinde rahatlayarak ülke meselelerini tartışan eski Roma senatörlerini andırıyorlardı” ama bizimkilerin derdi başkaydı. Umumi tuvaletlere başka yenilerinin de ilâve edilmesini, bunların alaturkalı, alafrangalı; çocuk bezlerini değiştirmeğe elverişli, kimisi sulu, kimisi kâğıtlı çeşitte olmasını istiyorlardı.

ızmir Belediyesi isteği ne derecede karşılayabilir, umumi tuvaletler dışına sarkan pislikleri ne derecede önleyebilir, bilemiyoruz. Ama ızmir gibi gelişmiş, öne çıkmış bir şehrimizde artık bu meselelerin aşılmış olması gerektiğini kabul ediyor, noksanların giderilmesini arzuluyoruz.

Aynı konuda kendi şehrimiz Urfa’ya yaklaşımımız da farklı değildir. Bir çarşıya az gelen 10 adet umumi tuvalet Urfa’da olsa şüphesiz ihtiyacın büyük bölümünü karşılar. Sonra bizim istediğimiz öyle fazla çeşitli olanlar değil. Bilhassa bayanları cami tuvaletleri kalabalığından kurtaracak, olur-olmaz yerlerde tuvalet aramağa muhtaç bırakmayacak “Umumi tuvaletler” şehrin birkaç uygun mahalline yapılacak olursa; kadınlar da, erkekler de, yerliler de, yabancılar da rahat ederler ve hızlı adımlarla gelişmekte olan şehrimizde bulunmaktan pişman olmazlar.

şüphesiz bizim düşündüklerimiz Belediye Başkanlığımızca da düşünülmekte, çözüm yolları aranmaktadır. Unutmayalım ki, bu şehre gerekli olan bazı birimler yalnız Belediyenin sorunu değil, bu şehirde yaşayan herkesin ortak, sorunudur. Bir tuvalet yapımı için, veya başka bir ihtiyaca yer aranıyorsa yardımcı olunmalı, fiyatta makul rakamlarla görüşülmeli, fırsatlar her iki tarafın lehine olacak şekilde değerlendirilmeli, aç gözlülük edilip şehir bazı imkânlardan mahrum bırakılmamalıdır.

Tuvalet işinde “Umumi tuvalet” birimleriyle şehir rahatlatıldıktan sonra önemli bir katkı payı beklediğimiz turizm alanlarına da el atılmalı ve ayrı ihtiyaç oralar için de giderilmeli, mümkün olduğu kadarıyla burada turistleri memnun edebilecek çözümler de getirilmelidir.

Yaptığı projelere kesin tarihler vererek bunları gerçekleştirmede başarılı olan, udaline vefa gösterme geleneğini sürdüren Belediyemiz son derecede önemli olan bu “Umumi Tuvalet” meselesini de ele almalı, mevcutları islâh ile yenilerini ilâve ederek şehrimize verdiği bunca emeği bu icraatı ile de değerlendirerek uygar şehirler arasında zikr’edilmemizi sağlamalıdır.

Hizmetler Hak ve Halkça takdir ediliyor mutlaka. Allah(c.c.) çalışanların ve iyi niyetli olanların yardımcısıdır. Belediyemize başarılar diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir