Bir memlekette kişinin iş bulması; aş bulması, biraz daha ileri boyutuyla eş bulması demek. Ülkemiz uzun yıllardan beri bu saadeti doya doya yaşayamıyor. Milli gelir artıyor, kişi başına düşen pay, GSMH v.s. yükseliyor gibi şeyler söyleniyor ama ışsizlik bütün evlerin baş sorunu.. Üniversite mezunları bile boyu hoş, cebi boş gençler olarak dolaşıyorlar. Münasip veya gayrimünasip bir iş bulma imkânına kavuşamıyorlar.

Geçenlerde Zonguldak’tan bir iş haberi vardı. Kömür ocaklarında çalışmak üzere 1250 kişi alacaklarmış. 41 bin kişi müracaat etmiş. Bunların içinde 2 bine yakın Üniversite mezunu da varmış.

Kömür ocaklarında çalışmanın ne kadar zor ve riskli bir iş olduğunu bilmeyenimiz yoktur. 1 e 40 oranında bir talep oluyorsa Memleketin halini bundan daha çarpıcı şekilde anlatacak bir örnek bulunamaz. Yıllardır süregelen olumsuz politikalar memleketi ve insanlarımızı bu hale getirmişse politikayı sanat edinenler utanmalıdırlar.

Yıllardır “Özeleştirme” diye Ülkeye çok yararlı olacağına inanılan bir ideal tutturduk. Bunu Avrupa Ülkelerinin hemen hemen tamamı yaptı. Oldukça başarılı oldular ve özelleştirme defterini kapattılar. Sonra doğu blokundan bir kısım Avrupa ülkeleri de bu işe soyundu ve işlerini muvaffakiyetle bitirdiler. Biz kaç dönemdir bu “Özelleştirme”nin girdabında dönüyoruz. Devletin bir birimi özelleştiriyor, öbür birimi bozuyor. Tekrar gündeme geliyor, bu sefer bir sendika çelme takıyor. Alanın da, satanın da şaşırdığı kısır bir döngüde yuvarlanıp gidiyoruz.

Sonra, özelleştirmede zarar eden müesseseler hep devlete kaldı. ışçi istihdamında önde olan, kâr eden müesseseler kapışıldı. Bu nasıl iştir? Aklı eren beri gelsin. Nasreddin hoca merhumun “Yumurta ticaretini” de andıran bu alış-verişlerde kârlı çıkan kim? Zaten memleketi çıldırtan işsizliğin üzerine bölük bölük işsizleri yığan kim? Her özelleştirmeden sonra çıkarılan işsiz ordusu aramıza karşıyor ve ekmeği bölenler çoğalıyor.

Bununla kalsa iyi. Memleketin her köşesinde hırsızlıklar, dolandırıcılıklar, kapkaçlar neden çoğaldı? Bu pislikleri yapamayan namuslu insanlar neden hâlâ aç-sefil dolaşıyorlar? Sebepleri hep yanlış politikalar değil mi? Avrupa özelleştirmesini de, genelleştirmesini de çoktan bitirdi. Biz hâlâ işimizi yoluna koyamadık. Aç-sefil insanlar Ülkesi olmaktan kurtulamadık.

Devlet idaresine talip olan Partiler hesaplarını ve politikalarını işsizliği bir gangren olacak uygulamalardan çıkaracak projeler üzerine kurmalı ve bu politikalarla vatandaşın karşısına çıkmalılar. Genç babayiğitler, Üniversiteyi bitirmiş insanlar hâlâ işsiz dolaşıyorlarsa, bir iş bulamıyorlarsa o ülkenin yöneticileri ve yönetime talip olanları düşünmeli, memleketi bu çağdışılıktan kurtarmağa çalışmalıdırlar.

Gayrisi boş söz, boş iş…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir