Çocuklukta hatıra defteri tutulur. Çoğu sayfanın sonuna bu ve benzeri cümleler yer alır: “Hayatın zor ve dikenli yollarında sana mutluluklar dilerim.”
Belki bilinçli belki de bilinçsizce yazılmış cümlelerdir. Bilinç dahilinde yazılsa bile o yaşların en zor tarafı okul, dersler ve öğretmenlerdir. Hepsi çözümüne biraz gayret sarf edilerek ulaşılabilecek sorunlardır.
Çocuklar büyüyünce ya hayat ve yahut ta insanlar kötü olmaya başlıyor.
Çıkar ilişkileri, birbirinin kuyusunu kazma, çamur at izi kalsın, düşünceleri giderek beyinlerde yer almakta.
Menfaat  duygusu, diğerinden öne çıkma, kıskançlık, art niyetlilik meziyetler içinde yer almaya başlamakta . Birbirlerine harp, psikolojik savaş açan, maddî kıskaçlar içine alan içinde yer almaya başlamakta.
Büyümeye başlayan çocuklarda herşey bir anda değişiveir. Bazıları insan bazıları da insancık oluverirler.
insancik olan çocuklar kazanır gibi görünse de gerçekte kaybedenlerdir. Günün birinde davranışları geriye döner. Belki kendisi karşılaşır, belki de soyundan gelen gelecek nesiller.
Kıskançlık, içten pazarlık gibi huylar, yaprağı yiyip bitiren kurtlar gibidir. insaıin mutluluk ve huzur gibi duygularını elinden alır. Hep palan yapma eğiliminde olduğundan, küçük mutlulukların farkına bile varmaz. Oysa ki küçük mutluluklar insana huzur verir, hayattan zevk almayı sağlar.
ınsan olmayı başarabilen çocuklar ise hep kazançlı gibi görünmeyebilirler. Ama iç dünyalarında huzurlu ve mutlulardır. Olaylar karşısında; elinden geleni yapar, ahlak ve görgü çerçevesi dahilinde mücadelesini verir. Kazanır veya kazanamaz. Ama onun hep bir yardımcısı vardır. En zor anında hiç ummadığı bir yerden kendisine bir el uzatır. Işi farkına bile varmadan hallediverir.
O ki görünmeyeni gören, bilinmeyeni bilendir. Tüm insanlardan hatta kendimizden bile sakladığımız duygu ve düşünceleri bilir. Bu hayatta en çok o’na güvenmeli ve ondan istemeliyiz.
Bütün sıkıntılı zamanlarımız da yüce Yaradan’a güvenip, sığınabilmek ve bu zor anların çok  çok az  olması dileğiyle

Not: yeni evlenen yazı işleri müdürü Ebru OKUTAN’a bir ömür boyu sağlık, huzur ve mutluluklar

Haftanın Kitabı: 
Küçük şeyler-2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir