İnanmalı mı?

Hacı Abdulkadir Ülgen

Geçenlerde bilgi edinme hakkımı kullanarak Ulaştırma Bakanlığına GAP Uluslararası havaalanı inşaatının ne zaman tamamlanacağını sordum. Aldığım cevabı aynen naklediyorum.

Yüklenici GÜNAY ınş. LTD. şti. – GÜNBETON ınş. ve Tic.A.ş. – ARYAPI ınş. ve Tic. A.ş.’nin ortak girişimi taahhüdünde yapımı devam eden GAP uluslararası havaalanı inşaatı işinin bitim tarihi 14-01-2007 olarak planlanmış olup, kargo binası öncelikli tamamlanacak imalatlar kapsamında bulunmamaktadır.

Tarihe dikkat edelim lütfen şunun şurasında 2 aydan kısa bir zaman içerisinde yılda 2 milyon yolcu kapasiteli koskoca bir havaalanımız olacak. Evet sadece kocaman bir havaalanımız olacak.

Kargo bölümü hemen açılmayacakmış. Açılsa ne değişecek ki? Sanki düzinelerce sanayi tesisimiz var da ürettikleri malların nakliyesini nasıl yapacağız diye düşünüyorlar.

Devletin bu yatırımı, 30000 kişilik stadyum gibi bir fiyaskodan ibarettir. Planlamadan yoksun, gösterişten ibaret milyonlarca YTL’lik devasa bir yatırım.

Yıllar önce havaalanı inşaatına kaynak ayrılacağına memleketin sanayisinin, tarımının gelişmesine kaynak ayrılsaydı. Bugün stadyumu da, havaalanını da biz yapacak ve yaptıracak güçte olurduk.

şimdiki iktidar mensuplarının seslerini duyar gibiyim bu projeyi biz başlatmadık. Biz tamamladık diyecekler. Gerçi bunu da söylemeleri zor olur, ama kargo bölümünün açılmayışını geçmiş iktidarlara yıkmak durumundalar.

Geçenlerde şRT kanalında yayına katılan AkParti ıl Başkanı sayın Mehmet Ekinci 2007’ de GAP Havaalanını açacağız dediğinde Bekir şirinoğlu’ndan ve Kemal Kapaklı’dan açacaksınızda buradan hangi malı ihraç edeceğiz sorusunu bekledim ama umduğum olmadı.

Yapımı yeni tamamlanan ancak dışardan bakıldığında 2.Dünya savaşından çıkmış gibi duran bir Özel ıdare binasına mı, yarım yamalak açılan otoyola mı, biteceği tarih meçhul olan SSK kavşağına mı yanalım, yoksa sözde açılacak havaalanına mı sevinelim?

Vaatlerle nutuk atan ve yarın şu havaalanını biz yaptık, otoyolu biz açtık diyecek olanlar önce çarşı pazarda dolaşıp etraflarına baksınlar. Gördükleri her 4 gençten 1’i işsiz. Yani mutsuz, yani umutsuz. Boş gezenler üzülmesin ve sakın devlet baba bizi düşünmüyor demesin koskoca stadyum yapılıyor.

Plansızlık ve eksiklikler olsa da büyük bir yatırımın açılışına elbette seviniyorum, inşallah verilen tarihte açılış olur. Yalnız hava yolu şirketlerinden bir ricam var. Açılış günü en büyük uçaklarından birine politikacıları doldurup buraya getirsinler. Belki birileri bu memleketin eksiklerini görürde bir şeyler yapar ve plansızlıktan ders çıkarır (belki).