Irak’ın Cumhurbaşkanlığı makamında bugün Türkiye’nin “Kırmızı Pasaportu” ile yakından tanıdığı Kürt Lider Celâl Talabani var. Kendisiyle yapılan bir röportaj sırasında; “ABD’nin Irak’tan gitmesi doğru olmaz, iç savaş çıkar..” demiş.

Halkı perişan olan bu Ülkede öylesine tezatlar yaşanıyor ki; akıl erdirmek, haklı bir gerekçe bulmak mümkün değil. Saddam, durup dururken ıranla 8 yıl savaşını çıkardı. Kuveyt’i işgal etti, kudurdu, sonra da ABD’nin tuzağına düşüp kendini de, memleketini de mahv’etti.

Bugün Irak’ın başında Amerikan güdümlü bir idare var. Alevi, Sünni karışımı Araplar ile Kürtler ağırlıklı olarak Ülkeyi idare ediyorlar. Ne çare ki, yürürlükte ABD talimatları hâkim. Zaten bu esaretten başka bir fazilet beklemek de yersiz. Çünkü, yönetim kendi halinden memnun . Zavallı halk da biribirini yemekle meşgul.

Devletin başındaki bir numaralı adam “ABD giderse iç savaş çıkar” diyor ama mevcut durum iç savaş değilse nedir? Ülkede hergün en aşağı 35-40 adam ölüyor. Buna ilâveten sık sık boğazlanmış, kurşuna dizilmiş adamların cesedleri bulunuyor. Buna mukabil ölen ABD ve ıngiliz askerlerinin sayısı haftada 2 yi 3 ü aşmıyor. Onlar da ülkelerine götürülürken ora halkları kıyameti koparıyor; Bush’a, Blair’e ateş püskürüyorlar. Bu kadar insan kaybına karşı Talabani cevapları ise hâlâ “ABD giderse iç savaş çıkar” demenin serinliğinde.. Koltuk derdinde.

Birgün Irak’ta bu savaş da bitecek. Çünkü, hiçbir zulüm ve zalim ebedi değildir. Ancak, o gün gelirse bugün Milleti biribirine kırdıranların, ABD’yi kucaklayıp bağrına basanların hali nice olacak? Diye meraklanmamak mümkün değil. Belki, o zaman kıyametin ucu kendilerine de dokunacak diye “ıç Savaş” şartları tamam diyecekler. Bugün ölenlerin feryadını, figanını duyacaklar, ihtimal ki anlayacaklar…

ABD zulmüne son verip buralardan defolup gitmelidir. Aksi takdirde Ortadoğu Ülkelerinin huzuru bozulmağa devam edecek; bugün Irak, yarın ıran, Suriye derken ateş Ülkemize de sıçrayacaktır. Gelişmelere bakılınca görünen budur. Bu durum karşısında bölge halklarının Rusya’ya dost gözüyle bakmaması da imkânsızdır.

ABD süper devlet ama insan düşmanlığı canavarlığını bir türlü üzerinden atamıyor, dolayısıyla hiç sevilmiyor. Irak’ın ve Ortadoğu’nun normale dönmesi için bu haydut devletin buralardan gitmesi şart. Ondan sonra bir müddet Irak gene dalgalanır ama sonunda durulur, huzura kavuşur. Buna bağlı olarak tabii ki bütün Ortadoğu rahat bir nefes alır.

Irak’a, hürriyet, demokrasi getirme yalanı ile giren ABD, bu mefhumları körkütük bırakarak buradan ayrılacak. Her türlü güveni kayb’etmiş ve arkasında koca bir rezaletler silsilesi bırakmış olarak unutulmayacak… Artık kimse kendisine inanmayacak ve sevilmeyecek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir