Bilindiği gibi Hz.ıbrahim ceddül embia olarak bilinir ve cömertliği, sofrasının bereketi ile de anılır.

Hz.ıbrahim misafirsiz yemek yemez, konuklarına da ikramda bulunmaktan çok mutlu olurmuş….

Ben yaşamımda bir çok ilde ve beldede Hz.ıbrahim Halil’in geleneğini sürdüren bir çok kimse ile tanıştım. O kişiler misafir olmadan yemek yemez, bazen de misafir bulamadıkları ahvalde günlerce aç yatarlardı.

Urfa, Peygamberler şehridir. şu an var olan 3 semavi dinin Peygamberlerinin atası olan, H.ıbrahim’in doğduğu kent Urfa, kutsal ve kutsanmış bir şehirdir.

Tabiidir ki bu şehirde Hz.ıbrahim Peygamber’in geleneği sürecektir.

Mutlulukla ifade edeyim ki halen bu gelenek devam etmektedir.

ışte bu manada Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren şanlıurfa Belediyesi, ilimizde yaşayan veya misafir olarak gelen hiç kimsenin çeşitli nedenlerle aç kalmasını ve aç yatmamasını önlemek için ücretsiz çorba evleri kurmayı amaçlamış, bunun ilk örneğini de 2 gün önce Balıklıgöl’de bulunan ve Osmanlı devletinin kuruluşunun 700. yılında açılan parkta gerçekleştirmiştir.

Bu ‘Çorba Evi’nde menü olarak; çorba, isot, tuz ve ekmek sunulmaktadır.

Amaç, herhangi bir sebeple o gün karnını doyuramamış olan bir kimsenin aç yatmasını önlemek ve H.ıbrahim Halil bereketini ve geleneğini sürdürmektir.

Örneğin gecenin geç bir vaktinde ilimizi ziyarete gelen, özellikle Hz.ıbrahim Peygamber’in doğduğu mağarayı ve etrafındaki küllüye’yi ziyaret etmek isteyen bir kimse, o an için açık bir lokanta bulamayabilir. O zaman hemen bu “Çorba Evi”nde ücretsiz olarak ikram edilen sıcak çorbasını içerek Urfalılarla tuz-ekmek olacaktır.

şimdilik bu çorba evlerinin sayısını 3 olarak tasarlamış olan Belediyemiz, özellikle yoksul semtlerde bu sayıyı arttırmayı düşünmektedir.

Belediye Başkanımız Sayın Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba, “Çorba Evi”nin açılış konuşmasında, misafirperver, cömert, alicenap hayırsever ve hamiyetperver halkımıza “Bu çorbada sizin de tuzunuz olsun” çağrısında bulunmuş, yapılacak yardımların da Belediyemizin kurduğu Karakoyun ış merkezindeki Gıda Bankası’na yapılmasını istirham etmiştir.

Ben de Belediyemizi ve Gıda Bankası ilgililerini bu hayırlı işten dolayı, Başkan Fakıbaba’nın şahsında kutlar, başarılarının devamını dilerim.

Dürüst ve şeffaf bir toplumda; lütufta geride, kahırda önde olan dostlarınızın çok olması dileğiyle kalın sağlıcakla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir