Zaman biz istesekte istemesekte sürekli olarak akıp gidiyor. ışte biz müslümanlar yine Ramazan ayına kavuştuk.

Oruç; imsak vaktiyle başlayarak güneşin batışına kadar yemekten, içmekten, nefsi kesmek demektir. Bu ibadette sadece yemeği kesmemeliyiz. Dilimizle, kulağımızla, gözümüzle de oruç tutmalıyız. Çünkü bütünü kapsayan bir ibadettir.

ınsanların ortasından konuşmayı, yüzüne karşı onları kırmayı terketmeliyiz. ıki insanın arasına nifak sokmamalıyız. Oruç ibadeti sigara, çay vb. alışkanlıklardan dolayı sizin için zor olabilir. Ama bu size sinirli olma ve çevrenize çatma hakkını vermez. Siz bu ibadeti Allah için yerine getiriyorsunuz. O’na olan sonsuz sevginizden dolayı nefsinizi terbiye ediyorsunuz.

O’na duyduğumuz sevgi o kadar büyükki; hiçbir denetleyen olmamasına rağmen bir yudum su veya bir lokma ekmeği bile ağzımıza götürmüyoruz. Hali hazırda, türlü türlü yiyeceklerle donanmış sofranın başında ezanı duymadan elimizi bile uzatmıyoruz. Yaradana duyulan sevgi ve korku bizim hayata karşı dirençli olmamızı sağlıyor. Bu duygular sayesinde zorluklara karşı göğüs gerebiliyoruz.

Ramazan ayı boyunca bizi kötülüğe sevk edecek konuşmaları da dinlememeliyiz. Dinlediklerimizden dolayı çoğu zaman kötü fiiller yapıyoruz. Televizyon kanalların da bile Ramazan ayı boyunca O’na uygun programlar yapıyorlar. Kur’an okunur, vaazlar veriliyor ve hep güzel ahlaktan bahsedilir. Çünkü bu ay Rahmet ayıdır, merhamet ayıdır. ınsanlar da Ramazanın özelliklerini kişiliklerinde daha fazla yansıtır. ınsanlara karşı daha fazla affedici, fakir-fukaraya karşı daha verici ve merhametli olurlar.

Bu ay içinde yapılan ibadetler, iyilikler, verilen sadakalar diğer zamanlardan daha efdaldir. Bir rivayete göre yetmiş kat daha faziletlidir. Bizim için bir fırsat olan Ramazan günlerini değerlendirmeliyiz.

Ruhumuzu ve bedenimizi bu ay içinde istirahate çekmeliyiz. Bir sonraki Ramazan’a kavuşup kavuşamayacağımız belli değil.

Rabbim, içinde birçok müjdeleyici haber olan bu mübarek ayı hakkıyla yaşamayı nasip eylesin.

Haftanın kitabı: Kur’an-ı Kerim ve meali.

Haftanın sözü: Ramazan ayı geldiğinde cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır, şeytan da kösteklenir.

                                                                         Hz. Muhammed (s.a.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.