Bilgi birikimi, tecrübeler ve kabiliyetlerin yazıya dönmesi ve düşünce ufuklarına farklı bakış açılarını getirmek, öne sürülen tezleri çürütmek, alternatif olmak düşüncesiyle yazılan yazıların geniş kitlelere ulaşması, yeni insanlar tanımak, arkadaşlar ve dostlar edinmek, hepsi gazete aracılığıyla olmaktadır.

48 yıldır ilimizde dürüst gazetecilik misyonuyla yola çıkan Hizmet Gazetesiyle 5 yıl önce tanışmam ve bu tanışma sonrasındaki yazılarımın yayınlanması, benim için önemli bir gelişmedir.

ızcilik faaliyetlerinde tanışmış olduğum değerli dostum, ağabeyim Ömer Elçi’nin bu gazetede yazması ve valilik olurunu alması dikkatimi çekti. Gazetenin temel taşlarından Mehmet şansal Bey ve Songül Hanımla görüşüp, “bu gazetede ben de yazabilir miyim?” teklifim üzerine “Valilik olurunu al, yazılarını yayınlarız” demeleriyle dönemin Valisi Sayın Muzaffer Dilek’ten yazarlık için olur alarak yazarlar kervanına resmen katılmış oldum (1 Mayıs 2002).

ılk yazımı ise benim için yazan değerli hocam Eskişehir ıl Halk Kütüphanesi Müdüresi Aysel Çağran Hocamın 5 şubat 2001 tarihinde yazmış olduğu yazıyla başladım. Yazının başlığı ise “Başlarken” derken, bir yıl içinde bu gazetede “Kültür Sanat Köşe”si adına yazılan yazılarımı “Dilara Gönül Bağları” isimli bir kitapta topladım. Böylece gazete ile yeni ufuklar, yeni tecrübeler kazandım.

Gazetenin asıl sahipleriyle fazla içli-dışlı olmazken, Okutan Ailesinin mütevaziliği, demokratlığı ve düşünceye saygı göstermeleri dikkatimi sürekli çekmiştir. ınsanın ölümünden sonra üç şeyden dolayı amel defterinin kapanmayacağı ve ölen kişinin ardından bırakmış olduğu hayırlı bir işin işlevselliği devam ettiği müddetçe, amel defterine hayırlar yazılacağı,bundan dolayıdır ki, gazetenin kurucusu rahmetli ısa OKUTAN ve gazetenin diğer vefat eden emektarlarının amel defterlerine sürekli hayırlar yazılacağı kanısındayım.

Gazetenin hemen hemen tüm yükünü sırtlayan değerli ağabeyimiz Mehmet şansal ve Songül Kapıcı Hanımefendi sürekli karınca misali gazetenin haber düzenlemesi, köşe yazılarının dizaynı, sayfa düzenlemesi ile içli dışlı olurken, öte yandan gelen tüm yazarlara samimi ve sıcak yaklaşımları, onları ayakta karşılayıp ayakta uğurlamaları, yazarların gönüllerini içtenlikle fethedip, bu kardeşlik ve sevgi kervanını daha da pekiştirmektedirler.

Gazetede farklı yaş gruplarının yazması özellikle gençlere yazarlık alanında fırsat tanınması, Urfa meselelerinin çözüm noktası olması yönünden Hizmet Gazetesi her zaman üzerine düşeni yerine getirmektedir.

Geçtiğimiz günlerde Gazetemizin 48. yıl kutlaması programı çerçevesinde ödül alanlar arasına girmem beni bir hayli duygulandırdı. Sayın ısmail Demirkol’un elinden plaketi aldığım esnada bana sarf ettiği cümleler çok anlamlıydı. “Henüz çok gençsin bu genç yaşına rağmen bu konuma gelmeden dolayı seni tebrik ederim. Umarım bu performansınla ilimize daha çok hizmetlerin olacaktır” demesi hem bana sorumluluk veriyor, hem de yaşıtlarıma örnek olduğumu hatırlatıyordu.

Gazetenin arşivinden oluşan slayt gösterisi adeta insanı Urfa’nın tarihi ansiklopedileri arasındaymış gibi hissettiriyordu.

Nice 48. yıllar dilerken, gazetenin vefat eden kurucusu ısa Okutan’a, Halit Okutan’a ve genç yaşta kaybettiğimiz Yazı ışleri Müdürü Önder Okutan’ı rahmetle anarken, hayatta olanlara ve hiçbir maddi karşılık beklemeden yazan tüm yazar arkadaşlarıma sağlık ve sıhhatler diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir