Urfalılar olarak yardım ve ilgiden uzak olmamıza rağmen Harran Üniversitesi sağlam adımlarla ilerliyor. Üniversite Osmanbey Kampüsü içinde her yıl yeni bir proje, her ay bir gerçekleşme, her hafta yeni bir açılış var. şurası bir gerçek ki; Türkiye’de 1992 yılında kurulan Üniversitelerin en ileriye gideni, başarılı olanı, daha önce kurulmuş olan Üniversitelerle yarışanı Harran Üniversitesi… Bunu kıyaslamalarla öğreniyor, yapılanlarla görüyoruz.

Bütün mesaisini Harran Üniversitesinin gelişmesine harcayan Sayın Rektör Prof. Dr. Uğur Büyükburç ve kıymetli ekibinin Üniversiteye kazandırdıkları işler az değildir. Bunları minnet ve şükranla anmak bizim için bir kadirşinaslıktır.

21 Nisan 2006 günü Osmanbey Kampüsünde yine bir açılış vardı. Tamamlanan Sosyal Tesisler ile “Arberatum” binaları mütevazi bir törenle hizmete açılıyordu. Çağdaş bir dünya Üniversitesi olma yolunda ilerleyen Harran Üniversitesinde yapılacak “Bilimsel bir Buluşmama” da asgari 40 akademisyene normal hizmetleri verebilecek tesisleri başka bir Üniversitede bulmak kolay değildir. Bunlar bugün Harran Üniversitesinde artık hazır vaziyette. Ayrıca GAP’la gelen Fırat suları Kampüs alanını ihya etmiş. Kanal, havuz, göl, gölet buranın tabii parçaları halinde. Su ve yeşil her yerde biribirine kavuşmanın sevinci içerisinde.

Tarihte Çin, Mısır, Hindistan, Mezopotamya, Osmanlı Ülkelerinde yaşanmış asma bahçeler, gül ve lâle devirleri güzellikleri bir hoş anı olarak yaşanmış ve bitmiş durumda. Saraylarda kralların, padişahların zevkini okşayan güzellikler bugün artık Üniversitelerdeki çalışmalara, araştırmalara kaymış durumda.

Ancak, her üniversite bundan nasibini alamıyor. Bilimsel çalışmaları Harran Üniversitesi gibi değerlendirme şansına sahip değiller.

Bugün Harran Üniversitesinde artık “Arberatum binaları” ve bununla ilgili tesisler de mevcut. Bahçe, seralar, sergi ve konferans salonları, Herbaryum, Kütüphane ve yayınlar ilmin ve gençliğin hizmetinde. Bu Üniversitede bulunan akademisyen ve öğrencilere imkânları değerlendirerek çalışmak, çok çalışmak düşüyor. Bölgemizi ve Ülkemizi dünyaya tanıtmak kalır.

Sayın Rektör ve ilgili hocalarımız Harran Üniversitesinde açılan “Atatürk Arboretumu” için de şu bilgileri sundular:

“Harran Üniversitesi Arboretumu Rektörlüğe bağlı olarak 1999 yılında kurulmuştur. Yaklaşık 250 dekar olan Arboretum alanı 15 farklı parselde 125 farklı türden 3350 adet ağaç ve çalı formundaki bitkilerin dikilmesi şeklinde planlanmıştır.

ılk yıllarda alanın ağaçlandırılması Biyoloji Bölümü Botanik ABD öğretim elemanları ve öğrencilerinin gayretleriyle gerçekleştirmeye çalışılmıştır. 2002 yılında Karaca Arboretumunun hediyesi olan 70 farklı türden 235 adet ağaç ve çalı alana dikilmiştir.

Arboretum kurulduğundan bu yana iğne yapraklı ağaçlar, geniş yapraklı ağaçlar ve kaya bitkileri parsellerinde çalışılmış ve çalışılmaktadır.

Arboretum Binası 2005 yılı içinde tamamlanarak 2006 yılı başında Harran Üniversitesi Biyoloji Bölümüne tahsis edilmiştir. Bina içindeki odalardan ikisi Herbaryum olarak kurulmuştur. Kurulan bu herbaryum için Uluslararası Herbaryum Kodu alınacak. Herbaryuma ilave olarak Sorumlu Odası, Etnobotanik Sergi Odası, Personel Odası ve Biki Tayin odası bulunmaktadır.

Harran Üniversitesi Arboretumu, başta Biyoloji Bölümü öğrencilerimizin eğitiminde canlı laboratuvar olacak ve yöre halkı içinde çevrelerindeki ağaç ve çalıları tanıyabilmeleri açısından öğretici bir sergi oluşturacaktır.”

Harran o Üniversitesinde açılan tesislerin hayırlı olmasını, çalışanlar için başarılar getirmesini diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir