Çiftçimizin dualarla beklediği “Nisan Yağmurları” ülkemizde yüz güldürürken; 9, 10, 11 Nisan gün ve gecelerinde idrak ettiğimiz Mevlid Kandili, Mimar Sinan’ın ölümsüzlük yıldönümü, Polis Teşkilâtının kuruluş yıldönümü haftası, Urfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 86.yılı Kutlu Doğum Haftası, ıslâm Konferansı vesilesiyle ıslâm Ülkelerinin ıstanbul’da toplanışı; günlerin mânâ ve önemine lâyık törenlerle kutlandı, Halkımız milli ve manevi havayı bol bol teneffüs etmiş oldu.

Devlet büyüklerinin herbiri törenlerle ilgili görüşlerini açıklarken dikkate değer mesajlar da verilmiş oluyordu. Bunları radyo, televizyon ve gazetelerden öğrenmek, kabilse kutlama alanlarında bulunmak ayrı bir güzellik taşıyordu.

Bu arada, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Sayın Bülent Arınç’ın ıstanbul’da ıslâm Ülkeleri parlamenterlerine hitaben yaptığı konuşma basında şu şekilde yer almaktaydı: “Petrolün yüzde 70 i, gazın yüzde 60 ı ıslâm Ülkelerinde.. Ama bu refah Halk’a yansımıyor. Milli gelir ıslâm Ülkelerinde 3600, Avrupa Birliğinde 28 bin dolar. Demokrasi özgürlük, 3600, Avrupa Birliğinde 28 bin dolar. Demokrasi, özgürlük ve birey hakları konusunda da durumumuz pek farklı değil.

Türkiye’de konu zaten uzun süredir tartışılıyor çok şükür. Ancak diğer ıslâm ülkelerinde ağıza bile alınamayan gerçeklerdir bunlar..”

Bülent Arınç’ın “tam 12 den vuran” bu sözlerini ıslâm ülkelerinin yöneticileri dikkate alıp gereğini yaparlar mı bilemeyiz ama.. Gereğini yapmasalar da, bu gerçeği yavaş yavaş dikkate almaya başlamalarında büyük yarar var. Onların ülkelerinde yaşayanlar da insan ve onların da insani ihtiyaçları var. Ne yazık ki bu konuşma ve yazılanlardan o insanların haberi olmayacak. (11.4.2006 tarihli akşam gazetesinden)

Çocukların ıstiklâl Marşının tamamını okumalarında ve şehit cenazelerinde görülen duygusal hali ve gözyaşları ile de bilinen ve bu yönüyle hemşehrimiz Tatlıses’le müşterek yanları bulanan TB MM Başkanı Sn. Bülent Arınç o günlerde izlediği bir “ıbo şov”u kast’ederek şöyle diyordu: “Bir kanalda bugüne kadar yanlışlıklarıyla, dövmesi ve sövmesiyle ünlü, kusuru büyük bir Anadolu çocuğunun programını izledim. Mevlid-i şerif okudu. Sevmediğimizi, sevemediğimiz böyle birisi Peygamberimiz (s.a.v.) için ne güzel şeyler söyledi. Keratanın çok yanlışları var ama Peygamberimiz için gözyaşı döktü. Allah için gözünden yaş akan insana Cehennem ateşi dokunmazmış..” (11.4.2006 tarihli Sabah Gazetesi’nden)

Hemşehrimiz ıbrahim Tatlıses için Meclis Başkanının yorumu bu. Sizler ne der, ne düşünürsünüz? Yorum sizin… Ancak, doğru ve yanlış davranışlarıyla hoşa giden bölgemiz ve Türkiyemiz dışındaki bilhassa doğu ve batı Ülkelerinde de sevilip ülkemizi temsil eden ıbrahim Tatlıses bizimdir. Onu mevcut haliyle bağrımıza basalım ve yanlışlarını düzeltmesi için de duacı olalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir