Göbeklitepe’yle ilgili tartışmalardan son derece endişeliyim…
Kazı üzerinden yapılan manipüle edilmiş tartışmaların kazı ekibine, dolaysıyla kazıya zarar vereceği kanaatindeyim.
Kazı ekibinin “80 yıl sürecek” dediği kazı üzerine bir yıl daha eklenme ihtimalini bile düşünmek istemiyorum.
şanlıurfa’nın tarihi değerlerini koruma adına; kimin samimi,  kimin olmadığını kanıtlamak biraz zor.
Elbette ki; koruma adına önder olan ve bizleri sürekli bilgilendiren Cihat Kürkçüoğlu hocamızın hakkını teslim etmek gerekir. şimdilerde ekibe Abdullah Ekinci hocam da katıldı. Bir de Selami Yıldız’ın bürokratik cephede helecanlı çalışmalarını unutmamak lazım.
Bizler, hepimiz; tarihin insanlığa bıraktığı mirası korumakla görevli vesayet alan varisleriz. Dünya mirasına sahip çıkmak ne ailelerin ne de şahısların tekelindedir.  Onlar dünyalılarındır. Öyle olmasaydı UNESCO’ya bağlı Dünya mirası listesine girmek için çaba sarf etmezdik.
Tarihi değerler üzerinden popülarite kazanmak… Siyasi getiri elde etmek, veya bürokrat koltuğunu yukarılara sıçratmak isteyenler… Çekirge sıçrayışından öteye gidemeyeceklerdir.
şanlıurfa da Göbeklitepe gibi en az yedi tane höyük tepe daha var… Bu tepelerin bir tanesine özelikle de Karahan tepesine sekiz yıldır bir kazma, pardon bir fırça bile vurmadılar?
Sorduk; neden?  Hiç kimse cevap vermedi. Yani muhatapların öylesine ağır başlı duruşlarından falan değil. Bir kazının maliyetini karşılamak kolay mı ki… Kolay olan hazır kazının üzerine konmak.  Ona da konamadılar… Karınca-Ağustos böceği hikâyesi bir başka ağustos’a kaldı.
Hani Dünya mirası dedik ya… “Çağrılan yere erinme-görünme” meselesini aşmak lazım…
Eğer ben şu küçük dünyada bir tarihi mirası göreceksem,  elimi cebime atarım. Olmadı,  kredi kartı puanlarımı kullanırım.
Birini göndermek istiyorsam; selâmla birlikte  bir uçak bileti alır gönderirim… “Al kardeşim bu uçak biletin; memleket adına git, gez-gör, incele. Bendensin” derim…
Memleket severlik, güzel bir fotoğrafa bakar gibi yalnız kâğıttaki resme bakıp, sevmekle olmuyor. Arada bir de olsa gücün orantısında elini cebine götüreceksin.
Göbeklitepe’den kimse göbeklenmeye kalkmasın… Lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir