Sıklıkla medyayı, akabinde karakolları, mahkemeleri meşgul eden bir konu: Sağlık Çalışanlarına karşı şiddet!

Ana- babaların özenle büyütüp okuttukları, insanların sağlıkları için cansiperane çalışan, fedakâr sağlık çalışanları elbette bu şiddetten mağdur ve müteessirdirler.

Bu meslek grubuna mensup, doktorundan hastabakıcısına, pansumancısına kadar hepsine sağlığımız adına müteşekkiriz…

Bu kadar mı?Elbette değil!

Sağlık çalışanlarına karşı girişilen şiddet ve yapılan saldırıların pek büyük bir kısmı kamuya ait sağlık kuruluşlarında, hastanelerde vuku bulması manidar değil midir sizce?

Ya da oranlarsak, özel sağlık kuruluşlarında yaşanan bu tür olayların, kamu kurumlarındakilere oranı nedir?

Birkaç psikopatı, akli ve ruhi dengesi bozuk birkaç kendini bilmezi bir kenara koyarsanız, bu oran yüzde biri bile bulmaz…

Neden?

Kamu hastanelerine ayağınızı attığınız andan itibaren başlar tepeden bakmalar; aşağılamalar, terslemeler… Pek çok doktor, yerinden kalkma zahmetine bile girmeden : “Neyin var?” diye lütfen sorar ve reçetenizi yazmaya başlar… Sözünüz bile bitmeden, derdinizi anlatamadan… Hele soru sormak, ne mümkün?!

Efendim, iş yükü çok fazla.

Evet, çok fazla.

Çok sayıda hasta bakıyoruz.

Evet, bakıyorsunuz. (Bunun döner sermayedeki karşılığından hiç söz etmeyelim)

Hiçbir mazeret, doktorun hastayı ADAM GİBİ muayene edip, gereken tıbbi müdahaleyi yapmamasını haklı kılamaz… Burada bir anlaşalım önce…

Kamu hastanelerinde, özellikle alt gelir grubundan insanlara, Türkçesi bozuk vatandaşlara, hatta ve hatta memur-sivil vatandaş ayırımı dâhil reva görülen muameleler bazı zamanlarda insanların tepesini attırıyordur!

Aranızda bu tarz muamelelere maruz kalmamış bir kimse olduğuna ben şahsen emin değilim. Hastanelere ilk girişte karşınıza çıkan ve sağlık çalışanlarına şiddetin cezasının yazılı olduğu çok sayıda ve kocaman afiş karşılar sizi ama gerek doktorun ve gerekse diğer sağlık personellerinin ahlak ve edep dışı davranışlarına öngörülmüş bir cezadan söz eden tek satır bir şey göremezsiniz. Farz edelim böyle bir muameleye maruz kaldınız, şikâyet te bulundunuz. Emin olun, şikâyette bulunduğunuz şahıs sizin gördüğünüz muamelenin onda birini görmeyecektir.(Şahsi tecrübelerim var.)

Sağlık çalışanlarına şiddete hayır diyorsanız, hastaya şiddeti de görmezden gelemezsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir