ınsanların büyük çoğunluğu konuşmayı sever. Çünkü konuşma insanoğlunun en etkili iletişim aracıdır.

Söylediklerimizin hayatımıza nasıl bir yön verdiğini hiç düşündünüz mü? Bir konu hakkında söylediklerimizin bir çoğu bir müddet sonra düşüncemiz olmaya başlarlar. Velev ki ilk başta öyle bir söylense, zaman içinde düşünce yapımızın şekillenmesini sağlar.

Toplum içinde hep olumlu konuşup, olayların olumlu yönlerini görmeye çabalarsak, düşünce yapımız da pozitif yönde gelişir. Olumlu düşünen insanlar, mutlu olur ve daha çok çalışırlar. Pozitif düşünceli insanlar diğer insanlara daha faydalı olmaya çalışır. Çevresine gücünün yettiğine maddi ve manevi açıdan yardımcı olur.

Düşünce yapımız duygularımızın temel taşını oluşturur. Bir kişi hakkında iyi düşünceler beslemiyorsanız ona karşı iyi duygular besleyebilir misiniz? Size uygun değilse, düşünce yapısını beğenmiyorsanız seve bilir misiniz?

Bir düşünce testi yapalım mı? Bu testin sonucunda haklı olduğumu göreceksiniz. Test sizinle ve sevdiğiniz bir kişi ile ilgili. Çok sevdiğiniz bir insan hakkında aklınızdan sürekli negatif düşünceler geçirin. Bu sürenin çok uzun olmasına gerek yok. Bir müddet sonra olumsuz düşünceleriniz dolayısıyla o insana karşı duygularınız erozyona uğramaya başlar. Artık onu eskisi kadar sevmediğinizin farkına varırsınız.

Tam bu duygular içindeyken o insanla karşılaşıverdiniz. Duygularınızdan dolayı davranışınız nasıl olur?

Elbette ki ters davranışlar içine girersiniz. O size eskisi gibi davransa bile size kötü gelir ve davranışlarınız da kötü olur. Her sözünün ve davranışının altında bir art niyet ararsınız. Davranışlarınızla karşınızdakini kırmaya çalışırsınız. Geçmişi şöyle bir tararsanız buna benzer bir olay yaşadığınızı anımsarsınız.

Davranışlarınız belli bir süre sonra alışkanlıklarınız halini alır. Alışkanlıklarda karekteri belirlemede oldukça etkilidir. Görüldüğü üzere hepsi bir zincirin halkası gibi. Herbiri bir sonrakinin içine geçmiş durumda. O yüzden çok dikkatli olmalıyız.

Güçlü ve iyi bir karekter sahibi olmanın ilk basamağını sözler oluşturur. Çünkü söylediklerimiz zaman içinde direkt olmasa da dolaylı yoldan karekterimizi şekillendirmeye başlar.

Hayattaki canlı ve cansız her varlık mükemmel olarak yaratılmıştır. En mükemmeli de insandır. Onun mükemmel şekilde yaşaması da bizim elimizde.

Haftanın kitabı: Hergüne Bir Dua

                                                          Senine&Senai Demirici

Haftanın sözü: Siz kendinize inanın başkaları da size inanacaktır.

                                                          Goethe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir