Özgürlük uğruna şiddetli çatışmalara mağruz kalmak, bağımsızlığını elde edene kadar her türlü mücadeleye göğüs gelme ve bu uğurda inancını yitirmeme.

Çeçenistan yıllarca Ruslarla çatışma halinde yaşamlarının büyük bir kısmı dağlarda cihatla geçirmekte. Bu uğurda kimi zaman aç kalma, kimi zaman soğukta kalma en önemlisi de mücadele kaynaklarını zaman zaman yitirme. Ancak yitirilmeyen tek umut, inanç ve bağımsızlığa ulaşma düşüncesi. ışte bir avuç Çeçeni ayakta tutan yegane kuvvettir.

Değerli okuyucularım geçtiğimiz günlerde Urfa’mızda şehit Çeçen komutanı şamil Bosayev’in giyabi cenaze namazının kılındığını ve halkımızın Çeçen müslümanlarına yakınlığı ve desteği kayda değerdir. Ancak bu haftada da ilimizin önemli merkez noktalarından Balıklıgöl, Hasanpaşa Camii, avlusundaki Çeçenistandaki dramatik yaşamı anlatan fotoğraf sergisi insanın tüylerini ürpürten cinstendir.

Çeçen Kafkas Derneği tarafından organize edilen fotoğraf sergisi camii avlusuna çekilen siyah bezlerin üzerine ve fotoğraf resimlerine de Çeçenistan bayrağı yerleştirilerek 200 fotoğraf Çeçenistandaki yaşanan vahşeti ve zulmü gözler önüne sermektedir.

Bizler genellikle Sergilerde haz olma, mutlu olmak için giderken, bu sergide tersine üzüntü, duygulanma hislerinin gelişmesiyle fotoğraflara tam olarak bakmak gelmedi içimden. Çünkü bu fotoğraflarda cenazeler yerde, askerler bebeklere namlu uzatmakta, kolları, bacakları kesik bebekler, gözü yaşlı kadınlar, soğukta yaşam mücadelesi veren insanlar, evleri askerler tarafından boşaltılan insan fotoğraftan görebildiğim fotoğraflar arasındaydı. ışte batı, işte vahşet, işte medeniyet.

Bu sergiyi dolaştığımızda bir taraftan böyle bir yaşamın içinde olmadığımız için kendimizi birazcık şanslı hissederken, öte yandan da bu insanlara yardımcı olamadığımız için Allah hesabını soracak duygularıyla suçlanma psikolojisi içerisine girdim.

Öte yandan da yarın aynı şeylerin ülkemizin başına gelmeyeceği düşüncesiyle bu konuda hazırlıklı olmamız ve bilgilenmemiz gerektiği kanısındayım. Çünkü Türkiye’nin ısrail’in B.O.P içerisinde olduğu ve siyanistlerin Ruslar gibi yarın bu zulmü ve vahşeti bizlere de yaşatabilir. Bu nedenle ülke halkı olarak bilinçli olarak, teknolojik bilgilere sahip olmak, dünyada dönen oyunlardan haberdar olmak en önemlisi de inançsal kimliğimizi iyi bilmek zorundayız.

“Sizler yardım etseniz de etmeseniz de bu mücadele devam edecektir” şamil Bosayev’in bu sözleri bizlere önemli mesajdır. Ancak bu fotoğraf sergisi de bilgilendirme, Rusya’nın gerçek yüzünü gözler önüne sermek yönünde önemli bir sanatın tebliğ aracı açısından önemlidir. Halkımızın da büyük ilgi gösterdiği bu sergi 30 Temmuz’a dek izlenmeye açık olacaktır.

Bir an önce bu sergiyi dolaşmanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir