Sadece haremlik bölümü Urfa evlerinin güzel örneklerinden olan bu tarihi yapı Su meydanı ile Yusuf Paşa Camisinin arasındaki Beyaz sokakta bulunmaktadır.Geniş bir avluyu çevreleyen zemin katta zerzembe (Kiler) revak,tandırlık (mutfak) gibi mekanlar bulunur.

Avlunun güney yönünde 2. katta cephesi kuzeye bakan yazlık eyvan ve odalar yer alır.Beyzade Konağın kitabesi bulunmadığından inşa tarihi kesin olarak bilinmemektedir.Ancak mimari özelliklerine dayanarak 1900 yıllarında yapılmış olabileceğini söylemek mümkündür.Tarihi şehrin merkezinde tarihi sokaklar arasında turizme açılmış bir kültür hazinesi olan Beyzade Konak 15 oda 50 yatak kapasitelidir.

Odalarda sıcak, soğuk klima,TV,,telefon, wc duş var.Zemin katta ise yemek salonu,kahvaltı salonu teras ve sıra gecelerinin yapıldığı odalar bulunmakta.Beyzade konağa ait olan otopark da hemen konağın karşısında.

Beyzade Konağı çarşının içinde ve alışveriş merkezlerine yakınlığı ile de müşterilerine ayrı bir kolaylık sağlamakta.

* * *

Beyzade konakta 1-2- 3 kişilik odalar bulunmakta.Tek kişi 35YTL,çift kişi 50 YTL, 3 Kişi ise 70 YTL ile konaklayabilirsiniz.

Konaklama ağırlıklı olarak turizme katkıda bulunmak isteyen konakta sıra gecesi organizasyonları da yapılmakta. www.beyzadekonak.com adresine girdiğinizde ise konakla ilgili güzellikleri kendiniz izleyebilirsiniz.Beyzade Konak Müdürü sayın Abdurrahman Çullu; “Konağımızda halen çeşitli düzenlemeler yapılmakta.şanlıurfa ev sahipliğini en güzeliyle konuklarımıza yaşatmak şanlıurfa’ya karşı sorumluğumuz”derken; konakta yapılan sıra gecelerinin vb etkinliklerin tanıtımın yapıldığı CD sunuyor.Beyzade Konakta geceleme şansını yakalayanlar bir daha başka yede konaklayamazlar.

Konaklama ağırlıklı konak restoran ve sıra gecesi organizasyonları ile de müşterilerine hizmet sunmakta.Yöresel yemekler,tatlılar, ikramlar ve müzik. Beyzade Konak ile 0414-216.35.35 nolu telefon ve 0414-216.35.36 faxla iletişim sağlayabilir, rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Tüm dünyada insanlar kendilerini beton odalara hapsetmek istemiyorlar.Bir yanda teknolojik gelişimlerle yaşamı daha yaşanılır hale getirme, diğer yanda ise yüzlerce yıl önce yapılmış olan değerlere sahip çıkma.Beyzade konakta geçmiş yılların nostaljisini konaklarken yaşayabilirsiniz….

ılimizdeki konukevleri ve konaklar zaman diliminde daha geniş kapsamlı CD hazırladıkları takdirde;Harran, Atatürk Barajı, GAP ile değişen, gelişen şanlıurfa’nın değişik güzelliklerine yer vermeleri durumunda yurt içinden daha fazla birey ilimize gelebilecektir.

Güzellikler vardır ne kadar anlatmak,yazmak isterseniz de anlatamazsınız, yazamazsınız. Beyzade Konakta bir çok yönüyle anlatılmayan, yazılmayan güzellikleriyle bir başka güzel….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir