Uzun yıllardır belediye hizmetine hasret kalmıştık. Hatta belediyenin mecburi hizmetleri nedir, belediye hangi işleri görür, ne yapar, unutur olmuştuk.  1970 yıllardan beri belediye hizmetlerinin ne olduğunu gözlemlemiş hatta bu konuda o zaman  “Yeni Urfa” olan rahmetle andığım Ahmet Mesci’nin çıkardığı iki yapraklı küçük ebatlı gazeteye yazı yazardım.
 O dönemde Allah’ın rahmeti üzerine olsun, Mustafa Kılıç Belediye Başkanı idi. O günden bu güne en iyi hizmeti veren halkın sağlığını düşünen, insanı insan olmanın mutluluğunu yaşatan Sn. Fakıbaba oldu. Belediyenin  rutin işlerinin varlığını hatırlattığı gibi  düzenli yapılmasını sağladı. Kentin fiziki yapısına uygun tarihi geçmişine dönük çalışmalar son hızıyla yürütülmekte olması sevindirici. Eksikler, gedikler, çarpıklıklar mutlaka olacaktır. Ancak biz istemesini bildikçe her şeyin çok farklı olacağına inanıyorum. 
 Öteden beri hep övülen bir su meselesi var. Daha öncesinden yapılmış ve Urfa’da ilke imza atılmış asfalt şantiyesi kurulmuş, makine parkı oluşturulmuştu. Ancak bu makineler hep yıprandığı için yenilenmesi gerekirken bu güne kadar yenilenmemiş. Su konusu da GAP gibi bir proje varken DSı gibi bir kuruluş bölge olarak hizmet verirken suyun getirilmemesi bir handikap olurdu. şehre içme suyu verilmesi bir mecburiyetti. Hala da bitirilmediği meydan da  kaç km boru döşendiğini lütfen bir belediye sorun. O proje yarım bırakıldı şimdi tamamlanıyor olması sevindirici.
Bu tür hizmetler zamanla ve mekân içerisinde o dönemin zorunlu hizmetleriydi. Başka şeyler yapılmışsa da zaruri ihtiyaçlar sonucudur. Toplumsal yapının, çevrenin doğurduğu sonuçtur.  ınsan yaşamı hiçe sayılmış halk hizmet yerine kendi ya da parti çıkarları ön planda tutulur olmuştu.  Anlatılanlar hala yaygın.
Bir belediye başkanına bir ikinci beş yıl daha yetki verilmeli çünkü yarım kalmış projelerin bitirilmesi gereğidir. Kesinlikte mecliste yeni seslere yeni görüntülere ihtiyaç vardır. Oy kaygısı ile yada benim dediğim olsun yada benim dediğimiz olmazsa olmaz kuruntulardan kendimizi soyutlamamız lazım.
 Belediye şimdiye kadar olan çalışmalarıyla sınavı başlarıyla verdi. Karnesini aldı. Notlar çok iyi, işte bu nedenle Otel El Ruha’da yapılan ancak katılma fırsatını bulamadığımız toplandı da  TSE (Türk standartları enstitüsü) olarak adlandırılan kurumdan kalite belgesini alma mutluluğu hizmetin yansıyan yanı. Gülen yüzlerin mutluluğuyla bütünleşmişti. Belediye hizmet vermiş, güven telaki etmiş, halkla bütünleşmiş durumda. Dolaysıyla kervan yoluna devam etmenin mutluluğunu yaşıyor.
 Önemli bir sosyal sorun olan üst yapı çalışmaları son hızla devam ediyor. Belki size abartılı gelecek otuz yıldır el atılmayan sokakların taşları değişti. En ücra köşeye çok önemsenen hizmetler gitti. Halkın belediye gibi bir kurumdan haberleri olduğundan olacak ki herkes hizmet istiyor. Birde insanlarımız kentsel dönüşüm projesini kavrayabilselerdi!
 Gecekondu mesken etmiş köylüye hizmet götürmenin zorluğunu yaşayan bilir. Hizmetle birlikte onları köylülükten kurtarma, ahıra, hayvan beslemeye bağımlı kalmamayı başarmanın  güzelliğine erebilseydik ilimizde bir devrim sayılırdı. Bu belediyenin çalışmaları onunda referansı olacağına inanıyorum..
 Bir değişim sürecinde olan ilimizde bir iş yapıp övünmek olmuyor. Trafikte, toplu taşımacılıktı, üst yapı çalışmalarında, yakında başlayacak doğalgaz çalışması, işsizlik sebep olduğu verimsizlik  hepsi belediyenin ekonomisini etkileyecek çalışmalardır.
 Belediyenin kültürel hizmetleri, müzik çalışmaları, tiyatro gösterileri, profesyonelce etkinlikler izleyicilere büyük mutluluk vermekte. Mikro kredi hizmetleri halk arasında bir sevgi yumağı oluşturmuş. Güven, hizmet, samimiyet ve desteklenmenin verdiği güzellikle mikro kredi alanların sayısı üçyüze ulaşmış. Başarı ve mutluluk buna denir.
Belediyeye kamuoyu desteği sağlayarak, belediyenin sosyalleşmesi, sosyal entegrasyonu geliştirmesi gerekmektedir. Taş yapılara verilen önem; nahit taşların yeniden sevdirilmesine  insanların elinde şekil bulmasına neden oldu.  Tarihe gezi turları, konserler, konferanslar, söyleşiler, anma programları ve en önemlisi Kurtuluş Bayramı,  kültürel sanat etkinlikleri, kutlamaları hepsi aydın beyinlerin düşünceleri soncudur. Eleştirilerle insan kendini yeniler, öneriler fikir jimnastiğini beraberinde getirir güzel düşünceler ufuklarda yeni pencerelerin açılmasını vesiledir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir