Belediyemiz programında bulunan ve bulunmayan rutin hizmetlerini geliştirerek devam ettirirken şehrimizin kültürüne de önemli katkılarda bulunmaktadır.

Çok yönlü olan bu kültür hizmetlerinden bugün kitapları ele alalım.

Daha önceki aylarda yayınlanan çizgilerle şanlıurfa (Ertan Aykın ), renk renk şanlıurfa (Nihat Kürkçü oğlu ) gibi kıymetli eserlerden sonra üst üste yeni eserlerin yayınlandığını da görüyoruz.Bunların her birinin yayını ile Urfa’nın bir yanının yeniden doğuşunu görmüş gibi oluyoruz.

6,7,8 mayıs 2005 tarihinde üç gün bizimde izleme imkanını bulup edebiyatın zevkine erdiğimiz ‘Prof. DR. Abdül kadir karahan’ a armağan klasik Türk Edebiyatı sempozyumu; Eyüp azlal, Necmi Karadağ ve M.Emin karahan tarafından yayına hazırlanarak belediyemiz tarafından bastırılmıştır. Kıymetli akademisyenlerin hazırladıkları tebliğlerin sempozyumda sunulduğu nitelikte kitap haline gelmesi kültürümüz için önemli bir kazanç olmuştur.

Cumhuriyet dönemi urfa şairleri S. Ahmet Kaya’nın hazırladığı bir şairler antolojisi ikinci baskısı ilaveli olarak yapılmış bir kaynak eser tabir caizse bir kuyudan çıkarılan orijinal nüshasından bugünkü yazıya çevrilip sunulan ‘Karadağ destanı’ araştırmacı yazar Mahmut karakaş’ın dilimize kazandırdığı bir eser urfalı baba cem’inin Karadağ savaş cephesine giderken yaşadığı bir hayatın manzum destanı. O zaman tarihine de ışık tutuyor.

Yüreğimizden sofranıza urfa mutfağı Semra ağlın (akıl)’ın dirayetle ve olağan üstü bir emekle hazırladığı bu eser belediyemizce de layık’ı şekilde değerlendirilerek renkli ve ciltli olarak bastırılmıştır.

Bugün artık ayrı bir sanayi dalı haline de gelen yemek kültürünün zenginliğini aksettiren urfa mutfağı’nın böyle bir eserle gündeme gelmesi ülkemiz için de bir kazançtır.

Bu kıymetli eserlerin yazarlarını tebrik ederken, yan hizmetleri arasında bulunmakla beraber esas göreviymiş gibi kültüre özen gösteren belediyemiz görevlilerine ve özellikle sayın Ahmet Eşref Fakı baba’ya teşekkür ediyor. Çalışmalarında kolaylıklar ve başarılar diliyoruz.

şüphesiz yayınlanan eserler ve yayınlanacak olanlar belediyemize bir maddi yükte getirmektedir. Ama inanalım ‘ki bu kitaplara verilen paralar emeğin yanında fazla bir şey değildir. Sonra unutmayalım’ki hiçbir hizmet kitaplar kadar kalıcı olmaz ve uzun yıllar sonra hatırlanmaz. Bu bakımdan belediyemizin gönül rahatlığı ile bu işe de önemini ve özenini devam ettirmesini öneriyor, yeni eserlerle şehrimizi güzelleştirirken, kütüphanelerle şehrimizi de zenginleştirmesini diliyorum.

Asfaltlanan bir cadde, açılan bir park ve imar edilen bir site ne kadar kıymetli ve şehre lazımsa, basılan bir eser de en az bunlar kadar kıymetli ve şehirliye gereklidir.

Bu duygularla belediyemizi kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir