Bir önceki yazım da Ulusal baz da yapılan siyasi kritikleri eleştirmiştim. Sonrasında da
Bazen kan öyle bir beynime fırlıyor ki anlatamam. Yaşım 45. Lise çağlarım da ki amatör yıllarımı da katarsak neredeyse otuz yıldır basın camiasının içindeyim. Farkındaysanız otuz yıldır bu işi yapıyorum demiyorum. ıçindeyim diyorum. Fiili olarak geçmişim neredeyse  çeyrek asır.
Espri anlamında ve şehrime zarar vermeyecek türde birkaç mizansen haberim dışında hiç aspragas haber yapmadım. Bu kenti olduğu gibi yansıtmaya çalıştım. Bilen bilir, yazdıklarım çizdiklerim ortadadır.
Ama şu ıstanbul’da ki medya tayfası yok mu insana saç baş yoldurur. Gelirler nerede puşulu kefiyeli varsa, nerede ilkel bir görüntü varsa onu çekip gider, yayınlarlar. Birde bu şehrin bazı densizleri vardır. Yarım akıllı olan bu tiplerin bir ayağı da hep ıstanbul medyasının Urfa’da ki temsil bürolarının içindedir. Ne zaman uçaktan bir ıstanbullu gazeteci ayağını Urfa toprağına bassa bu muhteremler hazır askerdir. Hemen kameralar karşısına geçip yayvan yayvan, yılışık yılışık konuşup bizi temsil etme vazifesini yerine getirirler.
Benim diyeceğim o değil.
Benim demem şu ki; Urfa sadece o kameralara yansıyan mahalle ve sokaklar değildir.
Urfalılar o yılışık densiz medya düşkünleri değildir.
Bu kentin kültürü, ıstanbul’u,  bırakın Harran’a, bırakın Göbeklitepe’ye, bırakın Balıklıgöl’e, hayatlı nahit evlerimizin güvercin takalarına bile gömer.
Son kızgınlığım ıbrahim Tatlıses’in adaylığı konusunda yapılan bir haber programa yönelik.
Savaş Ay’ın “Tozlu Yollar”  adlı programından bahsediyorum.
ıstanbul’da Polis muhabirliği görevini çok iyi yerine getiren bu gazetecimiz Tozlu Yolları kat edip geçtiğimiz günlerde şanlıurfa’ya gelip bir bölüm çekti. Programın ağırlıklı konusu Tatlıses’in adaylığıydı. Sayın Ay bir buçuk milyon nüfuslu, Harran Ovalı, Viranşehir Ovalı, Tek Tek, Karacadağ’lı Urfa’da ıbo’yu ve adaylığını Balıklıgöl’de sorguladı! Balık Yemi satıcıları dışında, hiçbiri Urfalı olmayan, onlarca kişi röportajlarda Tatlıses’i desteklediklerini açıkladılar. Hoş o mekandaki tek Urfalı olan yem satıcılarına da bir şey sorulmadı ya.
şimdi ben burada sormak istiyorum. E, bre Muhterem Savaş Ay madem derdin ıbo’nun adaylığını sorgulamaktı, niye kendini biraz yormadın. ıbo’ya bir iyilik yapacaktın, bu iyilik biraz ucuz olmadı mı?
Geldin buralara. Üç-beş saat Balıklıgöl’de çekimler yaptın. O çekimlerin üstüne Tatlıses’in adaylığını yapıştırma kolaylığına kaçmak sana, senin bu kadar yıllık gazetecilik deneyimine yakıştı mı?
Yılların gazetecisisin. Güneydoğu’yu adım adım gezmiş birisin. Konuşanların neredeyse tümünün şivelerinin Mardin, Diyarbakır, Adıyaman ve Gaziantep ağzı olduğunu da mı fark etmedin. Kaldı ki o insanların bazısı Urfalı olmadığını ısrarla belirtti, Ama sen  oralı bile olmadın.
Kusura bakma ama yemedik. Bu yorumlara  bakılsa bakılsa, Balık gözü ile bakılır BALIKLIGÖL’den…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir