Dünden bugüne tarihe altın harflerle destanlar yazan askerlerimiz, bundan böyle de yazmaya devam edecektir. Anadolu’nun köklü tarih ve kuvvetli inancının bağrından çıkan askerlerimiz, askerlik görevleri boyunca da halkımızın inancına göre peygamber ocağı diye bilinir.

Geçmişte askerlik sistemini önemsemeyen devletler tarihten çok çabuk yok olmuşlardır. (Lidyalılar vb.) Birinci Murat’la düzenli orduya geçen Osmanlı, askeri sistemi M. Kemal ile birlikte daha da modern bir hal alarak yurdumuzu ve bizleri her türlü iç ve dış tehditlerden koruyup rahat ve güven içinde yaşamamızı sağlıyor.

Kendisi yeri geldiğinde vatan için canını seve seve verebilen ve geçmişte de Çanakkale’de, Yemen’de velhasıl Kurtuluş Savaşı’nda Anadolu halkı ile birlikte can vererek vatan, din ve bayrak için destanlar yazan Türk Silahlı Kuvvetleri hep bu örnekleriyle görmüşüzdür ve tarihteki kitabi bilgilerle de böyle bilmekteyiz.

Askerlerden söz açılmışken geçtiğimiz günlerde 20.Zırhlı Tuğay Komutanlığı Aile Destekleme Birimi faaliyetlerini izlemeye davet edildim. Program Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği Koroları, 2.Ordu Bölge Bando Komutanlığı Konseri ile el sanatları ve resim sergisi ve kokteyldi.

Program dolu dolu hazırlanmış, davetliler arasında ise sanata duyarlı sivil toplum örgütleri, kamu kurum ve kuruluşları ve özel misafirler vardı. Program sistematik bir şekilde hazırlanmış, kapıda gelen tüm misafirler karşılanıyor, oturacak yerler önceden belirlenmiş, her şey düzen içinde.

Tuğay Komutanımız Kasım ayından bu yana Aile Destekleme Biriminde hocalık yapan dört bayana plaket veriyor, ayrıca koro şeflerine plaket ve korodaki herkese de hediye vererek bu birimi ne kadar önemseyip desteklediğini gösteriyordu. Öte yandan öğretmen meslektaşımız Tuğay Komutanımızın eşi Ayşe Merih Bedük Hanımefendi de eşlerinin iftihar ve sevgilerine mahzar oluyor. Kürsüdeki Mehmet Tevfik Bedük Bey’in konuşmalarında Anadolu kadının her zaman güçlü ve çalışkan olduğunu örneğini sergileyen asker eşleri burada bir kez daha kendilerini kanıtlıyorlardı.

Her çalışkan bir beyin arkasında başarılı bir bayanın olduğunu bayanların bir tarafta anne, bir tarafta beylerinin sevgilisi, yaptığı işlerle de birer iş hanımı olduğunu kanıtlayan ve tüm kadınları temsilen anlatan bu asker eşleri, bu gecede de ürünleriyle bizlerin karşısında duruyorlardı.

Boncuk tasarımı, kurdele, nakış çalışmaları, ateşte açılan çiçekler, seramik çalışmaları en önemlisi de 27 resimin çalışılmış olması, bu gecede hepsi gelen konukların izlenimlerine sunulmuştu. Resimler daha çok ilgimi çekti. Atatürk portreleri, beyzaş konulu resimler, natürmantlar, köylü kadınların çalışması ve Cumhuriyetin ilanı adlı tablo hepsi farklı renk ve tekniklerde çalışılmış ve o gecede sergilenmişti.

Bir ressam olarak o gecede sadece resimlerin sergilenmesi, el sanatlarının ise başka bir sergi adı altında sergilenmesini isterdim. Ancak gecenin birçok konu içerikli olması ve sonradan aynı çalışmaların şehrin değişik merkezlerinde iki günlük süre içinde sergileneceğini öğrendim. Geçen yıl ki yazımda yine bu birimin çalışmalarını değerlendirmiştim. Bu konuda yakınmıştım. Bu yıl iki güne çıkarılacak yine yetersiz. Çünkü bu ürünler 15 gün boyunca halkın izlenimlerine sunulup sanat açısından doyum noktasına ulaşılmalıdır.

Ayrıca, “Aile Destekleme Birimi” bu çalışmalarının dışında çocuklara yönelik faaliyetler, edebi açıdan çalışmalar (dergi, kitap, şiir grubu, düşünce kulüpleri) fotoğraf grubu gibi yeni çalışmalarda geliştirmeli. ıki yıldır şanlıurfa kamuoyu bu birimin Ayşe Merih Bedük Hanımefendinin sayesinde ve 20.Zırhlı Tuğay Komutanımız M. Tevfik Bedük Bey’in destekleriyle tanımaktadırlar. Mehmet Tevfik Bedük Bey ve Ayşe Merih Bedük Hanımefendi son derece mütevazı iletişimlerinde sıcak ve samimidirler. Geçtiğimiz günlerde Eskişehirde değerli hocam Aysel Yüksel Çarıyan Hanımefendinin oğlu Asım Bilgin Çağrıyan (Makine Mühendisi)in yemin törenine katıldım. Oradan da Tuğay Komutanımız M. Tevfik Bedük Bey ve eşi Ayşe Merih Bedük Hanımefendinin asker aileleriyle tek tek tokalaşarak uzun uzun muhabbet ederek, tüm ailelerin sevgi ve dikkatlerini çekmişlerdi. Ben de orada bu muhabbetlere katılanlar arasında idim. ışte bu denli samimi bir çiftin ilimizde askeri adına sanatsal faaliyetler göstermesi bizim için gurur vericidir. Tüm çalışmalarını takdir ediyor, yeni çalışmalarda bir Urfa’lı olarak işbirliğine hazır olduğumuzu belirtip, bu tür çalışmaların devamını diliyoruz.

Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir