ANKARA’DA şANLIURFA RÜZGARI

    6-9 Mart 2006 tarihleri arasında Ankara’da şanlıurfa Tanıtım Haftası etkinlikleri düzenlenecek. şanlıurfa Valiliği, şanlıurfa Belediyesi, Başbakanlık GAP Bölge Kalkınma ıdaresi, şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası, Türk Amerikan Derneği ve Ankara şanlıurfalılar Derneği’nin organizasyonu ile gerçekleştirilecek olan etkinlikler şanlıurfa’nın tarih-kültür-turizm değerlerini, şanlıurfa ve GAP ilişkisini tanıtmayı amaçlıyor.

    Ankara şanlıurfalılar Derneği Başkanı Av.Çiğdem şelli Dilek’in geçtiğimiz haftalarda Urfa’ya gelerek, Valilik, Belediye Başkanlığı ve Tic. ve Sanayi Odası Başkanlığı ile yaptığı toplantılarda gündeme getirdiği ve destek istediği bu proje, başta Valimiz Yusuf Yavaşcan ve Belediye Başkanımız Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından ilgi ve maddi – manevi büyük destek gördü.

    Etkinliklerin en mükemmel şekilde gerçekleştirilmesi için Vali Yardımcısı Bülent Karacan, ıl Kültür ve Turizm Müdürü Selami Yıldız ve Belediye Kültür -Turizm Müdürü Necmi Karadağ’ın günlerdir canla başla çalıştıklarını, en ince detayları bile gözden kaçırmadıklarını biliyorum. Daha önce çeşitli yazılarımda ifade ettiğim gibi, burada yeri gelmişken tekrar söyleyeyim, Urfa için bir şans saydığım bu üç isim, şanlıurfa’nın kültür ve turizmine önemli katkılar sağlıyorlar. Nasip olursa bu üçlünün Urfa’ya kazandırdıklarını başka bir yazımda sizlerle paylaşmayı isterim.

     Belediye Başkanımız sayın Fakıbaba da göreve başladığı üç yıldan bu yana, Urfa’yı tanıtma amaçlı hazırlattığı CD’ler, kitaplar ve broşürlerle Belediye tarihinde bir rekora imza atmayı hedefliyor. Urfa’nın bir turizm şehri olduğunun çok iyi bilincinde olan Fakıbaba, tarihi çarşılardan, tarihi sokaklara kadar düzenleme çalışmaları gerçekleştiriyor. Yine nasip olursa bu güzel çalışmaları da başka bir yazıda sizlerle paylaşırım.

     Ankara’daki etkinlikler 6 Mart günü saat 18.30’da Türk Amerikan Derneği’ndeki kokteyl ile başlayacak. Vali Yusuf Yavaşcan, Belediye Başkanı Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba, GAP Bölge Kalkınma ıdaresi Başkanı Muammer Yaşar Özgül, şanlıurfalılar Derneği Başkanı Av.Çiğdem şelli Dilek ve Türk-Amerikan Derneği Başkanı’nın açılış konuşmalarından sonra slaytlar eşliğinde şanlıurfa’yı tanıtma amaçlı ıngilizce bir sunum yapılacak. şanlıurfalı ressamların eserlerinden oluşan karma resim ve fotoğraf sergisi, geleneksel şanlıurfa el sanatları sergisi ve şanlıurfa yemekleri stantları gezilecek, yemeklerimizin tadına bakılacak.

     Etkinliklerin ikinci günü olan 7 Mart günü saat 19.00’da Türk-Amerikan Derneği salonunda, Av. Çiğdem şelli Dilek’in oturum başkanlığını yapacağı, Vali Yusuf Yavaşcan, Belediye Başkanı Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ısmail Demirkol, Başbakanlık GAP Bölge Kalkınma ıdaresi Başkan Yardımcısı Ferhat şelli ve benim katılacağım “Tüm Yönleriyle GAP ve şanlıurfa” konulu bir açık oturum gerçekleştirilecek.

    Aynı günün akşamı GAP Bölge Kalkınma ıdaresi terasında, davetli parlamenterlere Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif şener’in himayesinde bir sıra gecesi düzenlenecek. Bu gecede, şanlıurfa Valiliğinin önerisi, Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün uygun görmesi üzerine Kültür Bakanlığı şanlıurfa Devlet Türk Halk Müziği Korosu elemanları M.Bakır Karadağlı, Y. Feridun Yüzgen, M. Mercan Özkan, Halil Altıngöz, Halil Sezgin, Mustafa Kemal Sucu, M.Nedim Karadağ, Yusuf Bayrıbey, Asım Tarhan ve ıbrahim Ocakoğlu’ndan oluşturulan “şanlıurfa Sıra Gecesi Müzik Grubu” konuklara şanlıurfa halk müziğinden örnekler sunacak.

    Aynı grup 8 Mart günü saat 19.30’da, GAP Bölge Kalkınma ıdaresi Başkanlığı terasında düzenlenecek olan halka açık müzikli sıra gecesine de katılacak.

    Etkinlikler, 9 mart son günü saat 19.00’da Ankara’daki üst düzey bürokrat ve büyükelçilere verilecek akşam yemeği ve gece “şanlıurfa Sıra Gecesi Müzik Grubu”nun katılacağı sıra gecesi programı ile son bulacak.

    şanlıurfa halk müziği konusunda tartışmasız uzman sanatçılardan oluşan “şanlıurfa Sıra Gecesi Müzik Grubu”nu oluşturma fikrini gündeme getirenleri ve gerçekleştirenleri de bu vesile ile kutluyorum. Böylece, Urfa müziğini icra ediyoruz diye son yıllarda ortaya çıkan, hangisinin gerçek müziğimizi temsil ettiği, hangisinin etmediği tartışmalı olan, ehliyetli-ehliyetsiz yirmiye yakın grubun müziğimiz adına ortaya koyduğu olumsuz izlenimin önlenebileceğini düşünüyorum.

    Haftanın başarılı geçmesini diliyor, başta sayın Valimiz, sayın Belediye Başkanımız ve şanlıurfalılar Derneği yetkilileri olmak üzere etkinliğe emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir