Otoban, Çevreyolu; Türkiye’nin birçok il’i için başladı, bitti ama Urfa’mız için daha çok sabır isteyen yanı var. Kimbilir kaç yıl, kaç 10 yıl…
53 kilometrelik “Akçakale yolu”muzla karşılaştırırsak sanıyorum durum daha  iyi anlaşılacak. Temenni edelim öyle olmasın da biz yanılmış olalım.
Değerli Milletvekilimiz Sayın M.Vedat Melik halkımız gibi artık tahammül edememiş, tutmuş Meclis’te Bayındırlık Bakanının cevaplandırılması amacı ile bir önerge  vermiş. Sayın Melik önergesinde soruyor; “şanlıurfa – Akçakale karayolu bölünmüş yol ihalesi ne zaman yapılmıştır ?  Muhammen bedel olarak ne kadar tespit edilmiştir. Yolun yapım bedeli hangi kaynaktan karşılanmaktadır? Hükümetimiz toplam uzunluğu 53 kilometre olan bu kısa mesafeyi şimdiye kadar niçin bitirememiştir?
Yolun bozukluğundan dolayı ortaya çıkan maddi zararlar kim tarafından karşılanacaktır ?
şanlıurfa – Akçakale bölünmüş yolu hangi tarihte bitirilecektir ?..
Bayındırlık Bakanı Sayın Faruk  Nafiz Özak, Sayın Milletvekillimiz M.Vedat Melik’in önergesinde yer alan bütün soruları cevaplandırıyor. Bu cevaplardan 53 kilometrelik bu yolla ilgili olarak 2000-2005 yılları arasında muhtelif bedellerde 4 ihale yapıldığını, yolun yapım bedellerinin bütçeden Genel Müdürlüğe ayrılan ödeneklerden karşılandığını, yollar bazında projelere milli bütçeden ayrılan ödeneklerin yetersizliği ve kamulaştırma problemleri nedeniyle bitirilemediğini öğreniyoruz.
şanlıurfa – Akçakale yolunun geleceği ile ilgili olarak da; “Bu projede  geriye kalan işlerin bitirilmesi için 19.128.000 YTL ödeneğe ihtiyaç duyulmaktadır. Ödeneğin  sağlanması halinde 2007 yılında asfalt sathı kaplama seviyesinde bitirilmesi programlanmıştır..” Denilmektedir.
Ah benim zavallı memleketim ! Türkiye’nin hir tarafına otobanlar, çevre yolları viyadükle, alt ve üst geçitler için akan ödenekler; bizim yollara gelince, bin’ler değil, yüz’ler değil 53 kilometrelik bir yolda neden böyle denekler (değnekler, sopalar) haline geliyor, kısacık yol sendedir bitmiyor.   Bu acı gerçek karşısında bizim otoban, çevre yolu kaç ay, kaç yı alır tahmin edebiliyor musunuz?
Ne olur, 2007  de şu 19.128.000 YTL yi bulalım da bu Akçakale yolunu bitirelim artık. Harran ovası ve çevresindeki binlerce köy bu yola muhtaç. Turistik alanlar, hububatın ambarı araziler bu yolun bitmesini bekliyor. Havaalanı Suriye kapısı tren istasyonu bu yolun bitmesini bekliyor. Herkes birbirine muhtaç  olduğu gibi herşey de bu yola birbirine ihtiyaç duyuyor ve bu yolun bitmesini bekliyor. Otobanımızı, çevre yolumuzu Akçakale yolumuzun bitmesine bağlıyor ve bu yollar bitmeden GAP’ın verimli bir Proje olmayacağını da hatırlatıyor, sabırlı ve semereli çalışmalar diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir