Saadet Partisi İl Başkanı M. Niyazi Yanmaz, parti binasında düzenlediği basın toplantısında hükümetin politikalarını eleştirdi.

ŞENYAŞAR AİLESİNİN İSTEDİĞİ TEK ŞEY VAR: ADALET

Yanmaz’ın açıklamasından bazı satır başları şöyle:

“Çocuğunu kaybeden bir anne başvuracağı ne kadar yetkili makam varsa tüm hepsine başvurarak adalet istiyorum diyor. Şenyaşar ailesini ziyaret ettik. Bu kadını gözaltına aldılar, sonra bıraktılar. Biz siyasetçi olarak kimin haklı olduğunu bilemeyiz ama geçen 3 yıl içerisinde adaletin tecil etmediğini söylüyoruz. Geciken adalet adalet değildir.

BU BİR AKIL TUTULMASI

DEDAŞ sorununun içerisinden çıkamıyorlar. DEDAŞ özel kurum olduğu için kendine göre kuralları var ama sen devletsin, DEDAŞ’ı denetlemek senin görevin. Urfa’da elektriği kesilmeyen hiç bir köy yok. Bu bazen günlerce devam ediyor. DEDAŞ kendi kafasına göre elektriği kesemez. Bunun için bakanlar, milletvekilleri, ilçe başkanları devreye girdi. Şimdi gelinen bu noktada il başkanının söylediği şu: Ben Ankara’ya elektrik sorununu çözmek için gittim ama baktım olmuyor GES projesine geçelim. Bakan bunun yasal olmadığını söyledi. Bunun için bir torba yasası çıkartacaksın. Bu onaylanacak, yürürlüğe girecek. Bu sürede kaybolan zaman ne olacak? Sadece çiftçiler değil, Urfa’nın en zengin semti Karaköprü’de bile her gün elektrikler kesiliyor. Karaköprü’de mi GESS projesine geçsin. Bu tam bir akıl tutulması.  DEDAŞ şu an Urfa’da aşiret dersen en büyük aşiret. Kişi dersen en büyük kişi. AK Parti İl Başkanının ifadesiyle artık devlet bile aciz kalmış. Benim dilim varmıyor devletin üstünde demeye.  Artık iflaslarını ilan ettiler, DEDAŞ’a karışmayacaklar, biz yine başımızın çaresine bakacağız.

ZEYTİNYAĞI GİBİ ÜSTE ÇIKIYORLAR

Hali vakti iyi olan insanlar tedavi için İstanbul’a, Ankara’ya, Antep’e gidiyor ama zavallı, fakir insanlar, gelir düzeyi düşük insanlar maalesef bizim hastanelerimizde can çekişiyorlar. Şehir hastanesini yapmadıkları gibi bir de zeytinyağı gibi üste çıkıyorlar. Güneydoğu illeri arasında en kötü durumda olan il Urfa’dır ve maalesef Urfa Türkiye’nin sekizinci büyük ilidir.

EĞİTİMDEN YOKSUN KALAN ÇOCUKLAR

Hiçbir Konyalı çiftçi, tarım işçisi Türkiye’nin dört bir yanına gitmiyor. Siz Urfa’da sulu tarım yapmanıza rağmen tarım işçilerimiz dışarıya gidiyorlar. Şimdi bu giden insanların çocukları nisan ayında gidip, ekim kasım ayında gelirse bunların eğitimi nasıl olur? Kardeşim bu ülkeyi 19 yıldır siz idare ediyorsunuz. Her sene aynı tabloyu seyrediyoruz”