şanlıurfa geleneksel konuk mimarisinin anıtsal örneklerindendir. şanlıurfa evlerinin en güzel örneklerinin yer aldığı,Osmanlı döneminde Paşa Saraylarının bulunduğu,eski Cami-i Kebir mahallesindedir. Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde adı geçen Tayyar Mehmet Paşa Sarayı’nın bu ev olduğu halk arasında söylenmektedir. Evliya Çelebi’nin 1650 yıllarında şanlıurfa’yı ziyaret ettiği düşünüldüğünde,bu evin 17.yüzyılın ortalarında, yani günümüzden yaklaşık 350 sene önce mevcut olduğu anlaşılır. Düzgün kesme taş ile inşa edilmiş olan bu tarihi ev,geniş hayatı (avlu), havuzu, yazlık-kışlık eyvanları,zerzembesi (kiler),kuş takaları,kuyusu ve develiği ile geleneksel Urfa evlerinin tüm mimari özelliklerinin üzerinde taşımaktadır. Yıldız Saray Konukevi,Türkiye’nin en güzel sokak örneklerinden olan ve kimliğini bu güne kadar korumuş olan tarihi Yorgancı Sokak üzerinde yer almaktadır.

* * *

Yoksul bir ailenin çocuğu olan Mehmet Aldağ, günümüzden 50 yıl önce henüz 10 yaşlarında iken,kadayıfçı çıraklığı yaptığı sırada,bu eve kadayıf siparişlerinin getirirdi.Bir defasında,ev sahibinden bahşiş isteyen çocuk,ev sahibi tarafından azarlanmış ve ustasına şikayet edilmişti. Ustası tarafından da azarlanan Mehmet Aldağ, o zaman bu olayı içine sindirememiş ve çok üzülmüştür. Kendi kendine de ”Allah’ın izni ile,bir gün ben de zengin olacağım ve bu evi satın alacağım” sözünü vermiştir. Gençlik yıllarında Almanya’ya işçi olarak giden Mehmet Aldağ, orada çalıştığı yaklaşık 35 yıl içerisinde hep bu evi düşünerek para biriktirmiş ve nihayet 2000 yılında bu evi satın alıp restore ederek 2005 yılında şanlıurfa turizminin hizmetine kazandırmıştır. Restorasyonu, mimar Zülküf Kaya ve mimar Cevher ılhan’ın denetiminde, ıbrahim Baynaz’ın sorumluluğunda, şanlıurfalı taşçı ustaları tarafından tamamlanmıştır.

* * *

Yıldız Sarayı Konukevi avlusuna girdiğinizde havuzun yanı başındaki 2 nar ve 1 limon fidanı size gülümser. Çeşme, kuyu ve konağın değişik yerlerindeki nakışlar, avluya bakan salonlar, şark odaları, hamamı kendisine hayran bıraktırır. Avlusundaki ve ikinci katındaki 4 büyük oda, 11 şark odası ve 3 katındaki geniş terasıyla aynı anda 1000 kişiye servis kapasitesine sahip konak yıldızlaştıkça yıldızlaşır…

www.yildizsarayikonukevi.com ziyaret ettiğinizde şanlıurfa müziği eşliğinde konağın güzelliklerini,sıra gecelerini, yemeklerini, şanlıurfa tarihini izlerken; 0414-216-94-94nolu telefonla 0414-215-18-41 fax veya 0542-500-42-44 / 0538-464-43-83 GSM ile veyahut da [email protected] ile rezervasyon vb konularda iletişim kurabilirsiniz.

3 odasında 8 yer yatağında gecelemek isterseniz 1 kişi 35YTL, 2 kişi 60 YTL, 3 kişi 80 YTL(Kahvaltı dahil yararlanabilirsiniz.Grupça sıra gecesi eğlencesini 15 çeşit yemek ve müzikle 22 YTL ile yaşarsınız. Yemek yemeden sadece sıra gecesi coşkusunu yaşamak isteyenler içinde 8 çeşit ikram ve eğlence 15 YTL olarak belirlenmiş. Öğlen ve akşam mönüleri ise(10- 14 çeşit ikram) 10 ila 14 YTL arasında.

Turizmcilikteki yıllarını, tecrübesini konuklarının memnuniyeti için harcayan ırfan Birdağ Beyler” Amacımız şanlıurfa’yı en güzeliyle tanıtmak. Misafirlerimizin her türlü önerisine açığız…” derken şanlıurfa’nın her şeyin en güzeline layık olduğunu vurguluyor. Yerli ve yabancı konukların otopark sorunları içinde civardaki otoparklarla anlaşma yapılmış. şanlıurfa’daki her konukevi bir başka güzel. Her konukevi gök yüzündeki farklı bir yıldız; her biri şanlıurfa için ayrı bir mücevher. ..

Yıldız Sarayı Konukevinin her bölümü ışıltı. Konukevinde sabah kahvaltısı, öğlen yemeği, akşam yemeğindeki farkı ve sıra gecesi güzelliklerini yaşamak bir başka güzel. Yıldız Sarayı ismi gibi yıldız….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir