Geçmişte hep gönlümüzden geçenler yeni bir Urfanın inşasıydı. Eski Urfanın da Tarihi güzellikleriyle ıslah özlemiydi. Arsalar ucuzdu, Kamulaştırma imkânları daha kolaydı. Mehmet Akif ve Emniyet Caddeleri birer sokak görüntüsüyle oluşmaya başlayınca “Yeni Urfa” Hayalimizde söndü. Karaköprü de beklenen gelişmeler bunu telafi etmeye yetmedi elbette. Bunun için bekledik durduk. Neyse ki  yeni yetişen neslin gayretleri bizlere tesellinin yanında umut ışığı olmaya başladı. Böylece Urfamızın gerçek sevdalıları oldukça yarınımız güzelliklerle anılacağı inancı yeşermeye başladı.


Bugün çok şeyden bahsetmek imkanına sahip olduk. Çünkü her kurum ve kuruluş kamu veya sivil oluşumların hepsi projeler üretmekle meşguldür. Geçmişteki kötümserliğimiz ve umutsuz tavrımızı hatırladıkça  ne  günlere geldiğimizi daha iyi anlar olduk. Bütün bunların açık  delillerini tek tek sıralamaya gerek var mı bilmem. Şanlıyız derken sadece Kurtuluş Savaşının çağrışımıyla yetinmek yetmez. Çünkü artık ekonomik,sosyal kalkınmamızın yanında çağdaş anlayışla bayındırlık şehircilik ve Kültür alanında da ciddi gelişmelerle karşılaşıyoruz. Köylünün bir ayağı il veya İlçe merkezindedir ev tutarak çocuklarını okutmak için.


Gazetelerimizi incelerken Mahalli ve Ulusal TV’lerimizı izlerken geçmişten bugüne gelen farkları düşünüp hatırladıkça göksüm kabarıyor.


Kent Konseyinin önerilerine bakınız ne kadar isabetlidir.  Belediyenin görünen ve görünmeyen nice hayal ettiğimiz projeleri gerçekleşme aşamasındadır. Karakoyun Deresinin ıslahı konusu çok konuşuldu bir türlü gerçekleşemedi.


Bugün Belediye Başkanımızın açıklamasına göre, “Karakoyuna Temiz Su Fikir Projesi” Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulundan geçmiştir. Bunun yanında tarih kokan Samsatkapı Fikir Projesi de aynı onayın içinde..


Temizlik konusu artık gündemde değil neden düşündünüz mü?


Alt üst geçitler derken Tarihi Konakların koruma altına alınması ve yapılmış ve yapılacak kavşaklarla Şanlıurfamızın giriş çıkış kilidi Abide Kavşağının ıslahı ise şehre  bambaşka bir ulaşım rahatlığı sunacaktır.


İşte eski Urfa Yeni Urfa derken herkesin gönlündeki beklentilerimizin gerçekleşmesiyle  esas Şanlılığımız olacaktır.


 Gazilik, Kahramanlık,Şanlılık hak edilen payelerdir.Ancak bugün için bir moral olarak yaşatılır. Ancak esas mesele her yönüyle kalkınan bir Şanlıurfa özleminin gerçekleşmesidir. Eskiden toplum yararına olan şeylerde kamu oyumuzda tepkiler çok azdı. Bugün pırıl pırıl çeşitli mesleklere  mensup gençlerimizin her konudaki çabalarına tanık oldukça ”Dün dündü bugün bugündür” esprili  sözünün anlamını yorumlamaya gerek kalmadığı kanısındayım.


İşte yarını birlikte düşünerek geleceğimizin mutluluğuna kavuşmak hiçte zor değilmiş. Yeter ki seçeneklerimizi doğru kullanalım. İşte Urfa  ve Urfalının Şanın Yakışan da budur diyebilelim. Hoşça kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir