Şanlıurfa’da Koronavirüs’le mücadele kapsamında başlatılan ve Pazartesi sabahı 05.00’e kadar sürecek sokağa çıkma kısıtlaması sürüyor. Vatandaşlarımızın temel ihtiyaç malzemelerine ulaşmaları noktasında herhangi bir zorlukla karşı karşıya kalmamaları için çeşitli tedbirler alındı.  Bu kapsamda; market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve çiçekçiler bugün 17.00’ye kadar açık olacak. Fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak.

NORMALLEŞME NASIL OLACAK?

Öte yandan Marttan itibaren hayata geçirilecek normalleşme süreci adımlarının, Covid-19 vaka sayısı, yoğun bakım doluluk oranı, PCR testlerindeki pozitiflik oranı, 10-14 günlük süredeki salgının trendi ve aşılanan kişi sayısı gibi parametreler çerçevesinde illere verilecek puanlara göre belirleneceği öğrenildi.

Salgınla mücadele kapsamındaki kısıtlamalar “yerinde karar” döneminde Marttan itibaren illere göre değerlendirilecek. Urfamızın durumu “düşük”, “orta”, “yüksek” veya “çok yüksek” riskli olarak sınıflandırılacak. Kısıtlamalardan hangilerinin kaldırılacağı veya sürdürüleceği bu gruplara göre belli olacak.

Yerinde kararlar, Urfamızda da salgının yönetilebilir ve hızının düşük olduğunu gösterecek parametrelere göre belirlenecek.

Bu kararlar, tek başına 100 bin kişide görülen vaka sayıları üzerinden alınmayacak. Hastanelerin yatak, yoğun bakım, solunum cihazı kapasitesi ve doluluk oranı, salgının üreme hızı, PCR testlerindeki pozitiflik oranı, 10-14 günlük süredeki salgının trendi, şehrin yaş ve demografik durumu çerçevesindeki aşı durumu gibi 5-6 parametre üzerinden Urfamız puanlamaya tabi tutulacak. Bu puanlamanın durumuna göre de ‘düşük’, ‘orta’, ‘yüksek’ veya ‘çok yüksek’ riskli denilecek.