Faruk DEVECİ

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremler nedeniyle yeni önlemler altında yapılacak 14 Mayıs’taki seçimlere sayılı günler kaldı.

Türkiye, 14 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için sandığa gitmeye hazırlanıyor. YSK, 36 siyasi partinin seçime katılma yeterliliğine sahip olduğunu belirledi.

Kesinleşen Cumhurbaşkanı aday listesine göre, seçimde Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ile Ata İttifakı’nın adayı Sinan Oğan Cumhurbaşkanlığı için yarışacak. Peki 14 Mayıs seçimlerinde Urfa’da kaç kişi oy kullanacak?

Urfa genelindeki 1 milyon 219 bin 445 kayıtlı seçmen için 4 bin 84 seçmen kurulacak. Bir milletvekilliği için gerekli olan oy 74 bin olarak hesaplandı.

Seçim takvimi nasıl işleyecek?

Seçim takviminin bundan sonraki süreci şöyle işleyecek:

  • 4 Mayıs: Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak.
  • 7 Mayıs: Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak. Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtımı tamamlanacak.
  • 9 Mayıs: Yurt dışında oy verme işlemi sona erecek.
  • 13 Mayıs: Seçim propaganda süreci saat 18.00 itibarıyla sona erecek.
  • 14 Mayıs: Oy verme günü. Seçim yasakları saat 24.00’te sona erecek. Cumhurbaşkanı seçimi geçici sonuçları saat 23.59’a kadar ilan edilecek.

İlk oylamada geçerli oyların salt çoğunluğu sağlanmadığı takdirde 28 Mayıs’ta ikinci tur yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir