Dövizdeki artış tarım girdilerine olumsuz biçimde yansımaya devam ediyor.

Hilvan Ziraat Odası Başkanı Hikmet İpar son gelişmeleri değerlendirirken, ‘DAP gübre ; 11000, Üre gübresi 13000. Bu yetmiyormuş gibi gübre firmaları satışı durdurmuş. Çiftçi size inat ekecek, onurunu korumak için ekecek. Ama gübre ile ama gübresiz. Rekolte düştüğünde yetkililer düşünsün.’  ifadelerini kullandı.

İpar, ayrıca şu yorumu yaptı:

”Geçmiş yıllarda çiftçilerimizin destekleme ödemelerinden yapılan %4 lük kesinti iadesi için net bir tebliğ yayınlanmamıştır. Ancak her ilde sadece bir vergi dairesi yetkilendirilmiş olup Şanlıurfa’da Topçumeydanı VD yetkilendirilmiştir.

Çiftçilerimizin müracaatlarını sağlıklı yapabilmeleri için Aralık ayı başında çıkmasını umut ettiğimiz tebliğin yayınlanmasından sonra girişimde bulunmalarını tavsiye ediyoruz. Ancak kimden ne kadar kesinti yapıldığının Ziraat Bankası arşivlerinde yer almakla beraber bu müracaatlara bir anlam vermiş değiliz. Ayrıca müracaatların yapılması neden ilçe mal müdürlüklerinde değil de sadece ilde ve tek bir vergi dairesinde yetkilendirilmiştir. Pandemi belasından kurtulamadığımız bu dönemde bu uygulama ne kadar doğru?”

Öte yandan ETİ Bakır, DAP gübresine 22 Kasım’da yaptığı zamla 8650 TL/Ton’dan 9350 TL/Ton’a çıkarırken, bugün bir zam daha yaparak 10950 TL/Ton’a çıkardı. Yani iki gün içinde DAP gübresine yüzde 27 birden zam gelmiş oldu. Diğer yandan kurların artmasından dolayı Üre gübresinin fiyatı da tonda 1000 TL birden arttı.