şanlıurfa minibüsçüler kooperatifi taşıma ücretlerinin 1 YTL olması yönünde şanlıurfa Belediyesine teklifte bulunmuş.şanlıurfa Belediyesi de önümüzdeki yapılacak toplantısında zam talebini karara bağlayacakmış.

1 YTL az, en az 5 YTL olmalı…

Toplu taşıma sektörü tüm olumsuzluklara rağmen müşteri ve diğer araç sürücülerinin memnuniyetine, emniyetine çok ama çok önem vermekteler. Trafik kurallarına ve hizmet aşkına bu kadar sevdalı kesime belediye ve vatandaşlar olarak 1 YTL yi çok görmeyelim…

Türkiye’nin bir çok şehrinde toplu taşıma araçları durak haricinde yolcu almaz ve indirmez. Yerel yönetimin,Emniyet Müdürlüğünün, toplu taşıma sorumlularının belirlediği yerlere duraklar yapılmıştır. Kurallar yazılı hale getirilmiş, protokoller yapılmıştır. Toplu taşımadaki sürücüler, protokolde imzası bulunan birimler ,araç sürücüleri, yayalar ve toplu taşıma araçlarıyla seyahat edenler daha rahat ve stressiz yaşam sürmekteler. Kurallara uymayanlara da en başta kendi birimleri ceza vermekteler.

şanlıurfa’da ise yıllardır yüzlerce kez yazılmasına, çeşitli platformlarda tartışılmasına rağmen sorunlar sürekli çoğaldı. Geçmişteki yerel yönetimlerle kıyaslandığında Sayın A.Eşref Fakıbaba başkanlığındaki yerel yönetim bir çok yerde daha durak oluşturdu; denetimler de bulunuldu ise de halen yetersizlikler var.

Durak oluşturmakla iş bitmiyor.

Denetleme önemli…

Takip önemli…

Denetleme,takip ve sağlıklı trafik akışı ise ilimizde halen sıfırrrrr…

Halk otobüsleri, minibüsler istedikleri yerde yolcu indirip, bindirerek, temizlik, kılık kıyafet, yüksek sesle müzik dinleme, gereksiz klakson çalma, istedikleri yerde çok yavaş seyir veya aşırı hız yapma; istedikleri yerde durarak her hangi bir işyerinden alışveriş yapma haklarının kazanılmış haklar olduğuna inanıyorlar.

Yıllardır kimse ses çıkarmamış, sorumlular ve halk, susmuş, pusmuş veya pusturulmuş …

Yıllarda toplu taşıma sektörü oluşturduğu yanlışlıklardan taviz vermemenin keyfiyle daha bir keyifle trafikte, toplu taşımda istediklerini yapmanın keyfini sürmüş. Ani duruşlarla kazalara neden olmuşlar…

Vatandaş olarak bizlerde istediğimiz yerde minibüse binmenin ve istediğimiz yerde inmenin zevkini yaşamışız…

Onlarca veya yüz metre ilerideki durağa yürümekten erinmişiz….

Evimizin, işyerimizin veya gitmek istediğimiz ev ve işyerinin tam önünde bizi indirmeyen sürücüye hakaret etmişiz…

ıstediğin yerde bin, istediğin yerde in. Bunun da karşılığı 5 YTL olmalı …

Toplu taşıma araçlarından yararlananlar, toplu taşıma sürücüleri, yerel yönetim, kooperatifler ve trafik sorumluları olarak neme lazımcı, boş verdici, bir şey olmazcı yaklaşımlarıyla bu gün yaşadıklarımız oluşmuş…

Ak Parti hükümetine dünyanın en pahalı akaryakıtını kullandırttığı, gizli devalüasyon yaptığı; cari açığı 70 Milyar Doların üstüne çıkardığı, dalgalı sistemle de her kesimi dalgalandırdığı için müteşekkiriz. Toplu taşıma araç sürücüleri bu oluşumlardan dolayı akaryakıt fiyatlarının 3 YTL üstüne çıktığı için haklılıkları olabilir. Ancak bu haklılıklarını kuralsızlıkları kural haline getirmekle sürdürmemelidirler.

Toplu taşıma araçlarında ”şikayetlerinizi. 313 xx xxx nolu telefona bildirin “ yazılı olmasına rağmen belediyece, birimlerce hiçbir çözüm yok….

Trafikteki görevlilerinin, kooperatif yöneticilerinin denetimi ise sembolik ve göstermelik ..

ılimizdeki toplu taşıma sürücülerinin oluşturduğu yanlışlıklara bakalım hangi birim sağlıklı çözüm bulabilecek.

3 ay veya 6 ay sürecek sıkı bir denetim ve işbirliği ile durak haricinde yolcu indirme, bindirme ve diğer keyfilikler, olumsuzluklar giderilebilir. Yürek lazım, sorumluluk lazım, taviz vermeme lazım….

Bakalım yetki ve sorumlulukları olanlar bu konuda ne yapacaklar?

Yetki, sorumluluk ve denetim sorumluluğunu bilmeyen birimlerin katkıları ile trafik akışında keyfiliklerini sürdüren toplu taşıma araçlarının istedikleri zam 1 YTL olmamalı, en az 5 YTL olmalı…

Yürekliliğini, sorumluluğunu, kararlılığını gösterecek olanları ise yine zaman gösterecek….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir