Bir köşe yazarı yorumlarında haklı çıkıp hedefi onikiden vurunca gururlanır. Çünkü onlarca, yüzlerce hatta binlerce insan ona odaklanmış, onun kaleminin değerlendirmelerini  izliyordur. Tabiri caizse ülkeye, olaylara onun köşesinden bakıyordur. Ben aylardır burada çeşitli iddialarda bulundum ve ne dediysem o çıktı. Peki mutlumuyum? Elbette ki hayır. Sadece haklıydım ve onu gördük.
Sonuç ne ?
Ne kazanan var, nede şimdilik bir kaybeden.
Kazananı da kaybedeni de yazın göbeğinde, Temmuz sıcağında hep birlikte göreceğiz.
Bir önceki yazımda partilerin olası bir erken genel seçimde alabileceği oyları tahmin etmiştim. O an için ne 22  Temmuz söz konusuydu, nede DYP-ANAP birleşmesi.
AKP için yüzde 31, CHP için yüzde 18 ve MHP için yüzde 12 tahminlerinde bulunup DTP’lilerin de bağımsız olarak meclise 30 vekil sokabileceklerini öne sürmüştüm.
Ama alınan erken seçim kararı benim de tahminlerimi biraz etkiledi. Daha doğrusu seçimin tarihi ve ANAP-DYP ortaklığı. Bu iki partinin barajı geçeceğini ummuyordum ama artık ucu ucuna da olsa birlikte hareket etmeleri durumunda aşabilecekleri görüşü bende netlik kazanır gibi oldu. Burada aman aman alınabilecek bir oy yüzdesi yok. Barajı geçerlerse ne ala.
MHP’nin her türlü halükârda üçüncü parti olacağını yenilemem gereksiz. Son propaganda yöntemleri keskin çizgilerini iyice ortaya koyuyor. Teknolojiyi iyi kullanan bu partinin propaganda birimleri ‘Solcuysanız oyunuz CHP’ye, sağcıysanız MHP’ye’ sloganı ile sağın tek ismi yolunda iddialarını netleştiriyorlar. Her ne kadar Avrupa Sosyalistleri CHP’nin solculuğunu tartışıp bu günler de onları Sosyalist Enternasyonelden çıkarma peşinde olsalar bile.
Tahminlerimde yanılma konusunda iki kaygım var. CHP ve DTP. Bu iki partinin alacakları oy konusunda yanılabilirim. Çünkü seçim 22 Temmuz’da. Pamuk ve tatil zamanı. Pamuğu açmak istemiyorum o bilinen bir şey ve önü alınamaz. Ama tatili yorumlayacağım ne yazık ki.
Normalde ılık bahar günlerinde pikniğe, parklara giden ve bahar rehaveti nedeni ile sandığın yolunu bulamayan aslan sosyal demokratların ne kadar oy kaybettiği ve yine kaybedeceği bilinen bir gerçektir. Ve şimdi 30 yıldan bu yana en sıcak günde seçim var. Usta deneyimli politikacımız Baykal bunun bilincinde olarak hemen çözümü bulup kamuoyuna açıkladı bile. Hayranım şu Baykal’a.
O gün otobüsler ayarlayıp seçmenleri sandıklara taşıyacakmış. Mahalle muhtarı seçiyoruz ya!
Valla onu bunu bilmem. Ben o gün ızmir Çeşme’de olacağım. Oy sandığım ise şanlıurfa Bahçelievler’de, büyük bir ihtimalle de Kız Meslek Lisesi salonlarından birinde olacak. Ha bir otobüs beni gelip oradan alırsa ve akşam 17 ye kadar sandığıma yetiştirirse bırakın oyu, tükkan Baykal’ın, ama yetiştiremezse tükkanı bırakın, meydan ve çarşı AKP’nin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir