şanlıurfa, yerel araştırmaların en fazla yapıldığı kentlerden biri. Gerek kişisel çabalarla, gerekse de kurum ve kuruluşların katkılarıyla şanlıurfa hakkında çeşitli yayınların yapıldığı muhakkak.
Yeterli mi? Elbetteki değil.
Onbinlerce yıllık bir tarihsel birikimi, tamamıyla olmasa da bir kısmını anlatmak için daha yüzlerce yayına ihtiyacımız var.
Bu anlamdaki çalışmaların sonuncusu, değerli tarih araştırmacısı Selahattin Güler tarafından yazılan “1 Hz. ıbrahim: Hayatı, Urfa ve Harranla ılişkisi” adlı çalışma.
Sayın Güler’in 6 yıllık bir çalışma sonucunda meydana getirdiği, dizgi ve mizanpajını kendisinin yaptığı Hz. ıbrahim kitabı, bu alanda yapılmış çalışmalara yerel anlamda çok önemli bir katkı sağlayacaktır.
Kitap bugüne kadar yapılmış Hz. ıbrahim çalışmalarından farklı bir bakışa sahip. Açıkcası Hz. ıbrahim’i folklorik olmaktan çıkarıp, daha bilimsel düzeyde irdeleyen bir araştırma.
Kaynakçasının zenginliği ve sağlam bilgiler içeren kaynaklara atıf yapılmış olması da kitabı benzerlerinden farklı kılmakta. Özellikle tartışma konusu olan “Hz. ıbrahim’in doğduğu yer”le ilgili bilgilerin yer aldığı ilk yerel kitap çalışması olması kitabın değerini arttıran bir diğer faktör.
Hz. ıbrahim kitabı …. Sayfa 4 bölümden oluşmakta
ılk bölümde Hz. ıbrahim’in doğumu tek tanrı inancını tebliği ve karşılaştığı zorluklar,
ıkinci bölümde yaptığı göçler, Hz. ısmail’in kurban edilmesi, Kabenin inşası,
Üçüncü bölümde Hz. ıbrahim’in kişiliği ve kendisine inen sayfalar (Suhuf),
Son bölümde ise  Hz. ıbrahim ve aile çevresiyle ilgili yerleşim isimleri ve Hz. ıbrahim’le ilgili ziyaret edilen kutsal mekanlar yer almıştır.
Kitabın sonunda ki bibliyografya ise Hz.ıbrahim konusunda araştırma yapacaklar için önemli bir kolaylık sağlamakta.
şanlıurfa ve inanç turizmi açısından önemli bir değer olan Hz. ıbrahim’in, bilimsel değeri yüksek bu yayınla daha sağlıklı bir şekilde tanıtılacağı muhakkak.
Sayın Selahattin Güler’e Urfa kültürüne yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir