Seçim startının verilmesiyle birlikte siyasetteki sıcak hava küresel ısınmayı solladı. Tabi bu arada ağzı olanda konuşmaya başladı.

 

 Yorumlar tahminler çok değişik. Kimine göre Cumhurbaşkanlığı seçiminde mazlumlaşan AKP silip süpürecek, 400 vekil ile gelecek, kimine göre AKP’nin planlarını suya düşüren CHP oy patlaması yapacak.

 

 O ağzı olup konuşanların tahmin konusunda en çok sıkıntı yaşadığı ve net tahminlerde bulunamadığı iki parti var. DP ile MHP. Barajı aşar ve aşamaz diyenlerin oranı argo tabir ile fifty-fifty. Yani denk. Bağımsız girme kararı alan DTP için ise tahmin edilen vekil sayısı 20  ile 40 arasında değişiyor.

 

 Yani ibre her türlü halikarda geleceğin TBMM’si  için dört yada beş partiyi gösteriyor.

 

 Ben beş parti görüşünü taşıyanlardanım. Yani bana göre Meclise AKP-CHP-MHP-DP ve DTP ayak basacak. Geçmişte bir çok seçimde tahminlerimi yaparken zorlandığımı hatırlıyorum. Ama bu seçimin tahmini nedense bana çok kolay geldi. Öyleki vekil bölüşümünde bile olası rakamları görür gibiyim.

 

 Seçim Toto’m ise şu şekilde ;

 

AKP : 250

CHP : 160

MHP : 50

DP    : 40

DTP  :30

 

 Tahminlerimde 20 Milletvekilini bir yerlere koyamadım. Onu da son gelişmeler  ışığında umarım siz eklersiniz. O son gelişmeler ne mi? O çok önemli. Özellikle AKP’yi etkileyecek bir gelişme söz konusu. Merak  edip sormayın. Mehmet Ali Erbil’in dediği gibi ‘Parmaktan sonra’ yani reklamlardan sonra hep birlikte göreceğiz… Esenkalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir