ıstanbul Özel Koç Lisesi’nin dört öğrencisi Tuzla’da bir ilköğretim okuluna gönüllü olarak derse gitmektedirler. Bu okuldaki sınıflarda öğrencilerin; “Bir sıra’da 3-4 kişi” oturduklarını görürler. Üzülürler, buna bir çözüm bulmak, diğer bir deyişle “katkıda bulunmak” isterler.

Öğrencinin katkısı ne olabilir ki.. Kafa çalışır, niyet de halis olunca demekki herşey olabiliyor.

Proje öğretmenleri Özlem Baltalı ile görüşen dört genç Liseli, “atıklardan sıra yapmağa” karar verirler ve hergün çöpe atılan yüzbinlerce süt ve meyve suyu kutularını toplamağa başlarlar. Tabii kendilerine yardımcı olan şahıs ve kurumlar da vardır.

Bir ton boş karton kutu birikince Yeniden Kazanma Ticaret ve Sanayi A.ş.ne (YEKAş) müracaat eden gençler burada kutuların 170 derecede eritilip sterilize tabakalar haline gelmesini sağlarlar.

Bundan sonraki durak Haydarpaşa Endüstri Meslek Lisesidir. Buranın öğrenci ileri de hazır tabakaları işleyip “Okul sırası” haline getirirler. Fazlasıyla üretilen sıralar bu fikrin doğuşuna sebep olan Tuzladaki ılköğretim Okuluna ve diğer ihtiyacı olan yerlere verilir.

Oturulup hesaplandığında bu sıra’ların 7 dolara mal olduğu görülür. Projeden önce sunta’dan yapılan sıraların maliyeti ise 14 doları aşmaktadır. Taşıdığı hijyenik riskler de bu pahalı sıraların ayrı bir kusuru halindedir.

Koç Liseli gençlerimiz ceplerinden hiçbir masraf yapmadan başardıkları bu; “Eğitim ıçin Geri Dönüşebilen Kutular” Projesi ile Türkiye birinciliğini kazanırlar. Sonra da Birleşmiş Milletler Çevre Programının (UNEP) düzenlediği,”Uluslararası Volvo Adventore Proje Yarışması”na katılırlar.

ısveç’in Göteborg şehrinde 14-17 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen yarışmada 42 Ülkeden gelen 32 Proje vardır. Bunlardan 10 tanesi finale kalır. Sonuçta Türkiye birinci, Kanada ikinci ve Hindistan üçüncü olur.

şampiyon Türkiye’ye, Koç Lisesi gençlerine 10 bin dolar ödül verilirken; Volvo Car Corporation Başkanı Fredrik Arp. “Sürdürülebilir bir toplum için yaratıcı ve engellerin ötesinde düşünebilen genç insanlara büyük ihtiyaç vardır. Volvo’nun ürettiği her araçta ve aldığı bütün kararlarda çevreyi ön plânda tutmaktadır. Gerçekleştirdiğiniz bu dönüşüm Projesi yerel anlamda önemli bir değer olduğu gibi, dünyanın birçok insanlarına ilham verecek ve etkili olacaktır..” diye konuştu.

Başarılı bir çalışma ve iyi niyetin semeresi olarak 10 bin doları kazanan gençler ise bu paranın bir kısmını atıkların toplanması için çöp konteyneri alacak olan Maltepe Belediyesine hibe edeceklerini söylediler.

Ülkemizde “Okul Sırası” ihtiyacı kolay kolay eksilmiyeceği için Kıvanç Öztüre, Enes Ayaz, Ahmet Kutalmış, Alper Ökten isimli Liseli gençlerin başardığı “Eğitim ıçin Geri Dönüşebilen Kutular” projesi de üretim alanından kolay kolay çıkmayacaktır.

Bütün gençlerimizin bu gibi hayırlı ve yararlı Projelerde başarılı olmalarını diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir