Okuduğumuz her yazı farkında olmadan ufkumuzu genişletir.Tüm okuduklarımız beynimize bir bilgi tohumu eker.Ne kadar çok okursak görüş açımız o denli genişler. Çevremizdeki olaylara,doğaya,insanlara çok  Yönlü  bakmamızı sağlar.Her kitap,yazı bambaşka bir dünyaya pencere açar. Biyografiler, romanlar, şiirler…herbiri kendi içinde güzel ve özel. Biyografiler;farklı insanların yaşam mücadelesini,hayattan neler kazandığını,neler kaybettiğini gösterir.
Her yaşamın kendi içinde zorlukları olduğunu,bir yerlere ulaşmanın kolay olmadığını anlamamızı sağlar.Kendi yaşantımızda da istediğimiz değişiklikleri yapabileceğimizin inancını oluşturur.Fikir kitapları;yazıldığı konu hakkında daha önce hiçbir bilgimiz olmasa dahi,okuduktan sonra kafamızda şekillenmesini sağlar. Konu ilgimizi çektiği takdirde hakkında daha çok ve çeşitli kitaplar okumamıza etkenolur.
Gazete makaleleri,tv haberlerinden duyduğumuz konuları farklı yönlerden de görmemizi sağlar.Olayları sadece kendi düşüncelerimizle yorumlamakla kalmayız bu sayede.Yazarlarıyla farklı dünya görüşlerim dahi olsa bana onun açısından görmemi sağlamıştır okumak.Okumaktan korkmamak lazım.Kitapları kendinize dost edinmeye çaba gösterin.Kitap her ihtiyaç duyduğunuzda yanı başınızdadır.Hiçbir zaman mazereti olmaz.En sıkıntılı zamanınızda dahi sizi alır,başka diyarlara götürür.Ve sizin saklı bahçeniz oluverir. O yüzden elinizden geldiğince okuyun.Okumaya bir şekilde başlayın gerisi gelecektir. Bir süre sonra okuma isteği zaten terk etmeyecektir.
Haftanın Sözü:Okumayı sevmek,yaşamdaki can sıkıcı saatleri en  güzel saatlerle değiştirmek demektir.
                                                                            
  MONTESQUıEU
Haftanın Kitabı:Osmanlıyı Yeniden Keşfetmek (ılber Ortaylı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir