Her konuda olduğu gibi bu hususta da kendi bünyesinde bir ilki gerçekleştiren şanlıurfa Belediyesi, kadınlarımızı da iş ve üretim alanına kazandırmak için mikro kredi uygulanmasını tasarlamış ve bu planını çok başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir.

Bugüne kadar 106 kadına birer milyar liralık kredi vererek, onların özgüven kazanmalarını sağlamıştır. ılkin kredi kullanacak olan kadınlar belediyenin bu iş için çok iyi bir şekilde eğittiği görevli bayanlar tarafından mahalle, mahalle gezilerek tespit ediliyor. Sonra okuma yazma ve sağlık gibi sosyal bilgi ve beceri kazanmaları sağlanıyor. ış ve üretim içinse seçenekler belirtiliyor. Bu süreç zarfında karşılıklı güven ve moral motivasyonu sağlanarak hak edenlere krediler merasimle veriliyor. Bende kredi dağıtım törenlerinin bazılarında bulundum.

Gerçekten daha önce kredi almış olan bazı bayanların konuşmalarını dinledim. Söz alanlar sevinçlerini ve başarılarını anlatırken, özellikle başkan Fakıbaba’ya projenin koordinesinden sorumlu sayın Gülender Açanal hanımefendiye ve bu konuda görevli bayan elemanlara, ayrıca gıda bankasının ve mikro kredinin müdürü sayın Murat Toprak beye ve meclis üyelerine içten teşekkür ediyorlardı.

Öğrendiğime göre, geri dönüşümlü olan bu kredide bugüne kadar herhangi bir aksama olmamış.

Anlaşılan o ki; analarımız, bacılarımız ve kızlarımız olan bu değerli insanlar iş hayatına çok çabuk adapte olmuşlar, sosyal ve toplumsal yaşama da tüketici olarak değil, üretenler şeklinde katılmışlardır.

Belediye başkanımız sayın Fakıbaba’nın da ısrarla belirttiği gibi kredi alanların sayısını beş yüze çıkarttığımız zaman, daha ileri safhalardaki güzelliklere hızla kavuşacağız.

Bu hususu hayırsever ve hammiyetper halkımıza iyi bir şekilde anlatırsak onlardan da kesinlikle destek göreceğimize inanıyorum.

Öte yandan, kredi alan 106 bacımız toplumsal üretime doğrudan katılarak, Çin atasözünde olduğu gibi balık verme yerine artık balık tutmayı öğrendiler ve aile bütçelerinede önemli düzeyde katkıda bulunmaya başladılar.

Özetle; sosyal riski azaltma bağlamındaki bu çok faydalı ve hayırlı işin henüz başlangıç noktasındayız. Ben şahsen yakın bir gelecekte bu konuda daha olumlu ve daha güzel işlerin başarılacağına yürekten inanıyorum.

Bu nedenle, projenin esas mimarları olan Belediye Başkanımız sayın Ahmet Fakıbaba’ya, Başkan Yardımcımız sayın Gülendar Açanal hanımefendiye, sayın Murat Toprak bey’e, sayın Abdülkadir Canpolat’a, sayın Neşet Uçkan bey’e, sayın Abdülkerim Gök hocaya, sayın Abdülkadir Göncü’ye, Belediye Meclis üyelerimizin tümüne ve daha isimlerini bilmediğim bu hususta mücadele veren ve emeği geçen hayırsever tüm gönül dostlarına sevgi ve saygılar sunarım.

Dürüst ve şeffaf bir toplumda; lütufta geride, kahırda önde olan dostlarınızın çok olması dileğiyle kalın sağlıcakla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir