Koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan 17 günlük kesintisiz sokağa çıkma yasağına denk gelen Ramazan Bayramı’nda mezarlık ziyaretine izin çıkmadı. İçişleri Bakanlığı sadece şehit ailelerinin arife günü ve bayramın 1. günü kabir ziyareti yapabileceğini açıkladı.

İşte detaylar…

Arife günü ve bayram günleri kabir ziyareti yapmak geleneklerimiz arasında yer alıyor. Koronavirüs salgınından dolayı bu yıl da Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Bu süreçte mezarlık ziyaretleri de (şehit yakınları hariç olmak üzere) kısıtlama kapsamında bulunuyor.

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine ‘Şehit Ailelerinin Kabristan Ziyaretleri’ konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre şehit aileleri, arife günü ile Ramazan Bayramı’nın birinci gününde şehitlik ziyaretleri nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak. Şehit yakını olmayan vatandaşların ise mezarlık ziyareti yasak kapsamında olacak ve ihlal edenler hakkında idari para cezası uygulanacak.

29 Nisan 2021 günü başlayan 17 günlük kesintisiz sokağa çıkma yasağı (tam kapanma), 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’te sona erecek.